"Polacy z werwą" - trwa plebiscyt na najbardziej utalentowanych Polaków

"Polacy z werwą" to plebiscyt, którego celem jest pokazanie najzdolniejszych i najbardziej innowacyjnych młodych specjalistów.

Jest wielu młodych Polaków, dzięki którym powstają innowacje. Jednak często ci twórcy oraz ich dokonania nie są znane opinii publicznej - plebiscyt "Polacy z werwą" ma zmienić ten stan rzeczy nagradzając utalentowanych specjalistów w takich dziedzinach jak "Nauka", "Medycyna", "Kultura i sztuka", "Ochrona środowiska", "Innowacje w biznesie", "Design i architektura" oraz "Sport".

Kategorie Plebiscytu

Kultura i sztuka - plebiscyt nagradza osoby, których działania prowadzą do wspierania samej sztuki oraz propagują zrozumienie dla rosnącego znaczenia kreatywności w życiu.

Ochrona środowiska - za wyjątkowe podejście do odpowiedzialnego gospodarowania zasobami w imię przyszłości, bezpieczeństwa i radości życia.

Medycyna - za poszerzanie dostępu pacjentów do najnowszych osiągnięć oraz szczególną dbałość o ochronę zdrowia. Nauka - za nowatorstwo w spojrzeniu na stojące przed światem dylematy i wrażliwość na dalszy zrównoważony rozwój ludzkiej cywilizacji.

Innowacje w biznesie - za etyczne podejście do gospodarki i ekonomii, które daje realną szansę na podniesienie jakości życia.

Design i architektura - za doświadczania piękna w codziennym życiu.

Sport - wysiłek, ale także silne, pozytywne emocje, które w niezwykły sposób łączą nas wszystkich.

Przyznana zostanie także nagroda specjalna - dla człowieka, którego "wyjątkowe działania i nieprzeciętne zaangażowanie przyczynia się do popularyzacji idei bliskich kategoriom Plebiscytu".

Etapy głosowania

- Miarą sukcesu przemian, które dokonały się w Polsce w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci, są dokonania takich ludzi, których promuje i wyróżnia plebiscyt "Polacy z werwą". To młodzi Polacy, otwarci na świat Europejczycy sprawiają, że Polska rozwija się tak dynamicznie i staje się krajem innowacyjnym. - podkreśla prezes PKN ORLEN Jacek Krawiec. - Oddając na nich głos w głosowaniu publicznym doceniamy ich talent, wiedzę oraz kompetencje i honorujemy ludzi, których dokonania budują nowoczesny wizerunek Polski na świecie.

Zwycięzcy wyłaniani są w trzystopniowym głosowaniu. Najpierw członkowie jury nominowali po 3 kandydatów w każdej kategorii. Następnie do 6 września odbywa publiczne głosowanie poprzez stronę internetową , a od sierpnia 2015 r. także poprzez Vitay.pl i na stacjach benzynowych PKN Orlen. Po tym etapie wyłonionych zostanie w sumie 14 osób - po 2 w każdej kategorii.

W finale konkursu zwycięzców wybiorą zespoły jurorów. Ostateczne wyniki plebiscytu zostaną ogłoszone na uroczystej gali "Polacy z werwą".

W nagrodę zwycięzcy dostaną grant w wysokości 50 tys. złotych oraz statuetkę zaprojektowaną przez Pawła Althamera - jednego z najbardziej cenionych na świecie polskich artystów współczesnych. To już trzecia edycja plebiscytu organizowanego przez PKN Orlen.