Joanna Kulmowa nie żyje. "Polska Astrid Lindgren" miała 90 lat

Zmarła Joanna Kulmowa, poetka, pisarka, dramaturg i tłumaczka, nazywana przez krytyków "polską Astrid Lindgren". Miała 90 lat.

Joanna Kulmowa była autorką wierszy i bajek dla dzieci, tworzyła również dla dorosłych czytelników. Jej dorobek twórczy obejmuje kilkanaście zbiorów poezji dla dorosłych i ponad 20 tomików wierszy dla dzieci, a ponadto - prozę, sztuki sceniczne i radiowe, widowiska telewizyjne i libretta operowe.

Joanna Kulmowa - "polska Astrid Lindgren"

Poetka była też reżyserem teatralnym i autorką tekstów piosenek. Do najbardziej znanych jej zbiorów wierszy należą: "Fatum na zakręcie", "Boże umieranie", "Jonasz, czyli miara epoki", "Zawiązki" i "Kłamstwo gołębia".

Dla dzieci Joanna Kulmowa napisała między innymi, "Śpiew lasu", "Wiersze dla Kai", "Zasypianki", "Krześlaki z rozwianą grzywą" oraz "Zagubione światełko". Jej książka "Wio, Leokadio" znalazła się na liście 50. utworów składających się na Kanon Książek dla Dzieci i Młodzieży. Poetka otrzymała też Nagrodę Prezydenta Rzeczpospolitej „Sztuka Młodym” za twórczość dla dzieci i młodzieży.

Joanna Kulmowa urodziła się 25 marca 1928 roku w Łodzi. Ukończyła wydział aktorski PWST w Łodzi i wydział reżyserski PWST w Warszawie. Debiutowała jako pisarka w 1945 roku. Była aktorką, asystentką reżysera i reżyserem, między innymi w Teatrze Powszechnym w Łodzi, w teatrach w Koszalinie, Poznaniu i Warszawie. W latach 1962-73 była współzałożycielką i reżyserem Warszawskiej Opery Kameralnej. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

W latach 90. Joanna Kulmowa pełniła między innymi funkcję prezesa warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Wraz z mężem organizowała międzynarodowe spotkania literackie, w tym VI Warszawskie Dni Literatury.
Joanna Kulmowa otrzymała Zloty Medal Zasłużony Kulturze "Gloria Artis", tytuł doctora honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego, a Rada Szczecina nadała jej honorowe obywatelstwo tego miasta. Za wybitne zasługi dla kultury polskiej i osiągnięcia w pracy twórczej oraz artystycznej, 11 listopada 2012 roku pisarka została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Więcej o: