Cannes 2017. "The Square" ze Złotą Palmą

Cannes 2017. Film "The Square" w reżyserii Rubena Östlunda zdobył Złotą Palmę podczas tegorocznego Festiwalu Filmowego w Cannes.

"The Square" opowiada o ekscentrycznym młodym dyrektorze muzeum sztuki nowoczesnej, który wpada na pomysł instalacji artystycznej. Ma to być tytułowy "square", czyli wydzielony kwadrat bruku. Film jest komediodramatem - przedstawia losy grupy ludzi zebranych na miejskim placu, gdzie nie liczą się zasady.

Cannes 2017. Czytaj więcej o filmie "The Square" >>>

To pierwsza Złota Palma dla Rubena Östlunda. Szwedzki reżyser w 2014 roku podczas zorganizowanego w Cannes przeglądu Un Certain Regard odebrał nagrodę jury za film "Turysta".

 

Cannes 2017. Deszcz nagród

Nagrodę dla najlepszej aktorki odebrała z kolei Diana Kruger za rolę w filmie "W ułamku sekundy", a dla najlepszego aktora - Joaquin Phoenix. Amerykanin został doceniony za rolę Joe w "You Were Never Really Here". W kategorii "najlepszy reżyser" statuetka powędrowała natomiast do Sofii Coppoli za obraz "The Beguiled".

Grand Prix festiwalu przyznano filmowi "Rytm serca" w reżyserii Robina Campillo, a nagrodę specjalną otrzymała Nicole Kidman.

Nagrody przyznano podczas ceremonii zakończenia festiwalu odbywającego się we Francji - na Lazurowym Wybrzeżu - już po raz 70. Jury przewodniczył hiszpański reżyser Pedro Almodovar.

Więcej o: