Ten sondaż to ważne ostrzeżenie dla PiS. Ich elektorat popiera weta Dudy [SONDAŻ DLA GAZETA.PL]

Wyborcy PiS nie podzielają opinii prezesa Kaczyńskiego, który za błąd uznał prezydenckie weta do ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS. Większość wyborców Prawa i Sprawiedliwości pozytywnie ocenia decyzję Andrzeja Dudy - wynika z sondażu przeprowadzonego dla Gazeta.pl na panelu Ariadna.

Po głośnym sporze dotyczącym pisowskich ustaw o sądownictwie, masowych protestach w obronie sądów i wetach prezydenta w PiS zarysował się rozłam. Prezes Jarosław Kaczyński i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ocenili decyzję Dudy o zawetowaniu ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS jako błąd.

- Ja, ponieważ poważnie traktuję obywateli i bardzo poważnie traktuję pana prezydenta, uważam, że moim obowiązkiem jest powiedzieć: to był błąd. Bardzo poważny błąd - podkreślił w TV Trwam Kaczyński. 

Taki przekaz popłynął do elektoratu Prawa i Sprawiedliwości. Z najnowszego sondażu dla Gazeta.pl wynika jednak, że nawet elektorat PiS nie zgadza się z opinią Kaczyńskiego.

"Jak oceniasz decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowaniu ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS? - na to pytanie odpowiadali ankietowani w przeprowadzonym dla Gazeta.pl sondażu. Prezydent ma powody do zadowolenia. Negatywne oceny były w mniejszości. Prawie 60 proc. oceniło jego decyzję pozytywnie. Oto, jak rozkładały się głosy:

  • zdecydowanie negatywnie decyzję o wetach oceniło 1,8 proc.
  • raczej negatywnie: 6,8 proc.
  • raczej pozytywnie: 36,6 proc.
  • zdecydowanie pozytywnie: 23,2 proc.
  • trudno powiedzieć: 31,7 proc.

Sondaż dla Gazeta.plSondaż dla Gazeta.pl Gazeta.pl

Wyborcy PiS poparli Dudę, u Kukiza dużo niezdecydowanych

Wśród badanych zgłaszających zamiar głosowania w wyborach, posiadających wyrobione zdanie na temat posunięcia prezydenta, aż 91 proc. ocenia ją pozytywnie i zaledwie 9 proc. negatywnie.

Nawet w elektoracie stojącego za ustawami PiS-u, ocen pozytywnych jest w sumie ponad pięć razy więcej niż negatywnych. 50, 5 proc. osób, które deklarują, że zagłosowałyby na PiS oceniło decyzję Dudy raczej pozytywnie, 8,5 proc. zdecydowanie pozytywnie, 29,6 proc. odpowiedziało "trudno powiedzieć", raczej negatywnie weta oceniło 9,2 proc., zaś zdecydowanie negatywnie już tylko 2,3 proc.

Sondaż dla Gazeta.plSondaż dla Gazeta.pl Gazeta.pl

Wśród osób, które zadeklarowały oddanie głosu na PO nie było takich, którzy źle odebrali weta. Raczej pozytywnie oceniło je 51,6 proc., a zdecydowanie pozytywnie 43,9 proc. Niezdecydowanych było tylko 4,5 proc.

Sondaż dla gazeta.plSondaż dla gazeta.pl Gazeta.pl

Wśród wyborców Nowoczesnej negatywne oceny weta Dudy wyraziło 7,1 proc. Pozytywnie oceniło ją 87,7 proc. 

Sondaż dla gazeta.plSondaż dla gazeta.pl Gazeta.pl

Duża grupa wyborców Kukiza nie wie, co myśleć o wetach. To aż 54,8 proc. Ale i tu oceniający je negatywnie byli w mniejszości - to 12,4 proc. respondentów, 32,8 popiera decyzję Dudy.

Sondaż dla gazeta.plSondaż dla gazeta.pl Gazeta.pl

A jak było w przypadku mniejszych partii? Z danych sondażowni wynika, że wyborcy Razem, SLD, PSL i Korwina popierają prezydenckie weta.

Z kolei wśród osób, które nie wiedzą, na kogo będą głosować, też większość - 65,5 proc. - popiera weta, 22,9 proc. było niezdecydowanych, zaś 11,6 proc. oceniło decyzję Dudy negatywnie.

Starsi za wetem, wśród młodych dużo niepewnych

Badani ze wszystkich grup wiekowych oceniają decyzję prezydenta bardziej pozytywnie niż negatywnie. Najmocniej ta tendencja jest obecna wśród najstarszych badanych (zaledwie 3,7 proc. ocenia ją negatywnie), natomiast wśród najmłodszych przeważa odpowiedź "trudno powiedzieć" - aż 57 proc.

77,4 proc. osób w wieku 55 lat lub więcej oceniło decyzję prezydenta zdecydowanie pozytywnie lub raczej pozytywnie.

Mężczyźni zdecydowani

Mężczyźni bardziej zdecydowanie popierają decyzję Dudy, podczas gdy prawie 40 proc. kobiet nie ma w tym zakresie zdania. Wśród kobiet najwięcej udzieliło odpowiedzi "trudno powiedzieć" (39,8 proc.), zaś wśród mężczyzn "raczej pozytywnie" (39,2 proc.) lub "zdecydowanie pozytywnie" (26,3 proc.).

Mieszkańcy wsi popierają weto

A jak rozkładały się głosy, jeśli weźmiemy pod uwagę miejsce zamieszkania badanych? Wśród mieszkańców wsi przeważały oceny pozytywne. Dobrze decyzję Dudy odebrało blisko 57 proc. badanych (34,9 proc. raczej pozytywnie, zaś zdecydowanie pozytywnie 21,9 proc.), sporo było niezdecydowanych: 30,2 proc.

Wśród mieszkańców małych i średnich miast (odpowiednio do 20 tys. mieszkańców i do 99 tys.) oceny pozytywne też były w większości. Prawie 76 proc. za wetem w małych miastach i 74 proc. w średnich.

W dużych miastach (do pół miliona mieszkańców) dominowali niezdecydowani: 58,6 proc., a na drugim miejscu oceniający pozytywnie: 39,1 proc.

W największych miastach decyzję o wetach dobrze oceniło 59,4 proc., przy 26,9 proc. niezdecydowanych.

Osoby z wyższym wykształceniem poparły weto

Wśród osób z podstawowym wykształceniem najwięcej było osób niezdecydowanych (43,4 proc.). 65,8 proc. osób ze średnim wykształceniem oceniło decyzję Dudy raczej pozytywnie lub zdecydowanie pozytywnie.

Wśród osób z wyższym wykształceniem było to już 73 proc.

Z sondażu dla gazeta.pl wynika też, że większość ankietowanych słyszała o protestach w obronie sądownictwa czyli Łańcuchu Światła. Dowiedz się więcej z DRUGIEJ CZĘŚCI NASZEGO SONDAŻU >>>

Nota metodologiczna: Badanie przeprowadzono dla Gazeta.pl na panelu Ariadna w dniach 28-31 lipca 2017 roku. Próba losowo-kwotowa, ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1059). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

Andrzej Duda zawetuje ustawy o KRS i SN

Więcej o: