Czy zmiana czasu jest potrzebna?

Premier Beata Szydło musi w tym roku zdecydować, czy w kolejnych latach będzie w Polsce obowiązywać zmiana czasu. Czy powinniśmy zmieniać czas? Daj znać w komentarzach.

Jesienią czeka nas zmiana czasu - to jest pewne. A w przyszłym roku? Nie wiadomo, bo rozporządzenie w sprawie czasu w Polsce obowiązuje tylko do końca 2016 roku. Prezes Rady Ministrów musi wydać nowe o ewentualnym wprowadzeniu lub odwołaniu czasu letniego w Polsce na kolejne lata. 

Opinie w sprawie zasadności zmiany czasu są bardzo rozbieżne. Stowarzyszenie Interesu Społecznego "WIECZYSTE" przygotowało petycję do władz, żeby wprowadzić w Polsce tylko czas środkowoeuropejski jako obowiązujący cały rok. Komisja sejmowa odrzuciła tę petycję, zalecając jednak pani premier przeprowadzenie badań dotyczących zasadności zmiany czasu. Dziś opinię w sprawie tej petycji wydaje senacka Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności.  

Jakie są argumenty przeciwników zmiany czasu, przedstawiane także w petycji Stowarzyszenia "WIECZYSTE"? Twierdzą, że zmiana czasu co kilka miesięcy nie ma uzasadnienia ekonomicznego ani społecznego. Źle wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne ludzi (m.in. zaburza sen, sprzyja depresjom). Jest utrudnieniem dla podróżnych i dla systemów informatycznych. Prawo europejskie nie wyklucza z możliwości rezygnacji z czasu letniego w kraju członkowskim Unii. 

Według zwolenników zmiany czasu, ten manewr pozwala efektywniej wykorzystywać światło dzienne, co powoduje oszczędzanie prądu. Zmiana czasu zimowego (środkowoeuropejskiego) na letni stosowana jest w prawie 70 krajach na świecie (między innymi prawie we wszystkich państwach w Europie, poza Islandią, Rosją i Białorusią). 

Czy zatem jesteś za utrzymaniem obowiązywania zmiany czasu w Polsce?

<p><img src="https://bi.im-g.pl/im/8/20158/m20158718,KOMENTARZE-ZA.png" border="0" /></p>
<h6>