Są pierwsze szczegóły rządowego programu "Mieszkanie plus". M.in. wysokość czynszu

1. Stacja RMF FM ujawnia założenia programu rządu Mieszkanie plus 2. Rząd chce budować tanie mieszkania na wynajem 3. Czynsz za 50-metrowe mieszkanie ma wynieść 1000 zł miesięcznie

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas20 złotych czynszu za metr kwadratowy mieszkania - takie ma być jedno z podstawowych założeń programu Mieszkanie plus, który jeszcze w tym tygodniu ma ogłosić premier Beata Szydło - informuje RMF FM. To znaczy, że 50-metrowe mieszkanie będzie można wynająć od państwa za 1000 złotych miesięcznie. Ten, kto będzie płacił czynsz regularnie, po 30 latach stanie się właścicielem mieszkania.

Najpierw w dużych miastach

Program Mieszkanie plus ma zacząć działać w 2017 roku. Rząd chce rozpocząć budowę dziesiątek tysięcy tanich mieszkań. Mają powstawać głównie na terenach, które dziś są własnością PKP, Poczty Polskiej i wojska, co ma obniżyć koszty ich budowy. Nie powinny one przekroczyć 3000 złotych za metr kwadratowy - podaje stacja.

Kto będzie mógł wynajmować takie mieszkanie? Głównie ci, którzy są zbyt zamożni, by liczyć na pomoc społeczną (nie przysługuje im mieszkanie komunalne), ale nie stać ich na wzięcie kredytu hipotecznego.

Pierwsze mieszkania w tym programie mają powstać w miastach, gdzie jest dużo miejsc pracy, a czynsze wysokie: w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu.

Będzie jak w Niemczech?

Dziś w Polsce ok. 85 procent mieszkań to mieszkania własnościowe, wynajmowane - to tylko 4 proc. Rząd, budując tanie mieszkania na wynajem, chce zmienić te proporcje. Wzorem mają być wysoko rozwinięte kraje Unii Europejskiej - Niemcy, Dania, Szwecja, gdzie postawiono właśnie na rozwój mieszkań na wynajem.

Co o programie mówiła premier? - Chcemy żeby każdy w Polsce miał pewność i przekonanie, że może mieć własne mieszkanie, że rodzina może mieć własne mieszkanie, że może w tym mieszkaniu myśleć o spokojnym, bezpiecznym funkcjonowaniu rodziny, wychowaniu swoich dzieci. Tego Polacy oczekują i tego Polacy potrzebują - tłumaczyła Beata Szydło.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Tymi pytaniami fundacja BBVA sprawdziła naszą wiedzę. Wiesz więcej niż przeciętny Polak? Gorące powietrze się unosi Sprawdź! Rozwiąż QUIZ

Więcej o: