TVP wycofała swoje wsparcie dla festiwalu Grażyny Torbickiej

1. Grażyna Torbicka jest dyrektorem artystycznym festiwalu ?Dwa Brzegi? 2. W marcu popularna dziennikarka odeszła z telewizji publicznej 3. TVP była współorganizatorem finansowym i medialnym tego festiwalu

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasFestiwal "Dwa Brzegi" odbywający się co roku w Kazimierzu Dolnym, nie będzie tym razem współfinansowany przez TVP. Decyzja zapadła w kilka tygodni po tym, jak ze stacją rozstała się Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczna tego festiwalu. Dawid Rydzek, rzecznik prasowy festiwalu, zapewnia jednak, że odejście popularnej dziennikarki nie miało wpływu na rozmowy z TVP dotyczące finansowania festiwalu.

- Negocjacje z TVP były prowadzone w ostatnich miesiącach, także już po rozstaniu się Torbickiej z telewizją publiczną. Nie udało nam się dojść do porozumienia, co rozstrzygnęło się stosunkowo niedawno - powiedział Rydzek w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl . Nie ujawnił, jakie były przyczyny zakończenia współpracy z TVP. - Niech to pozostanie naszą tajemnicą - powiedział tylko.

Rzeczniczka TVP Aleksandra Gieros-Brzezińska przesłała nam następujące wyjaśnienie: "Po przeglądzie wydatków spółki z 2015 roku, TVP SA zdecydowała się na ograniczenie niektórych aktywności w zakresie współorganizacji festiwali filmowych. Zaangażowanie nadawcy w festiwal "Dwa Brzegi" nie będzie kontynuowane. TVP nadal współfinansuje m.in. Festiwal Filmowy w Gdyni, Krakowski Festiwal Filmowy, a także Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" Sopot".

Trwają poszukiwania sponsorów

Festiwal spotkała przykrość także ze strony głównego sponsora - Polskiej Grupy Energetycznej. PGE sponsorowała imprezę od kilku lat. Ale w tym roku ta spółka, należąca do skarbu państwa, już nie będzie finansować festiwalu. Rzecznik "Dwóch Brzegów" zapewnia jednak, że festiwal się odbędzie, być może w nieco okrojonej wersji. Trwają poszukiwania nowych sponsorów. Wsparcie medialne zaproponowała telewizja TVN.

Tegoroczne "Dwa Brzegi" to już 10. edycja tego festiwalu. Odbędzie się od 30 lipca do 7 sierpnia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu. Festiwal prezentuje filmy polskie i zagraniczne, spektakle teatralne, wystawy, koncerty.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!