Słyszałeś, że zakładanie nogi na nogę szkodzi? Sprawdziliśmy, jak jest w rzeczywistości

Prawie na pewno zakładasz nogę na nogę - w końcu to wyjątkowo wygodna pozycja. Wyjaśniamy, czy naprawdę jest szkodliwa dla naszego zdrowia.

"Nie siedź tak, bo dostaniesz żylaków/będziesz mieć krzywe plecy/dostaniesz skurczu" (niepotrzebne skreślić) - to zdanie usłyszała pewnie choć raz każda osoba lubiąca zakładać nogę na nogę. Lista zarzutów wobec tej pozycji jest długa; my sprawdzamy, czy faktycznie jest się czego bać.

1. Czy zakładanie nogi na nogę powoduje żylaki?

Przyczyną żylaków jest najczęściej wadliwa praca zastawek żylnych: krew, zamiast płynąć w górę, "zalega" w nogach, co prowadzi do dalszego poszerzenia się naczyń. A dlaczego zastawki nie działają tak, jak powinny? Decydujący jest czynnik genetyczny - jeżeli żylaki miało oboje rodziców, ryzyko, że rozwiną się w przyszłości u ich dziecka, wynosi aż 90 proc.

Jednak jest jedno "ale". - Zakładanie nogi na nogę nie jest przyczyną żylaków, ale może sprzyjać ich powstaniu u osób z predyspozycjami genetycznymi lub wcześniejszym uszkodzeniem żyły z innych przyczyn - zastrzega w rozmowie z "Poradnikiem zdrowie" dr Iwona Radziejewska-Choma. Dlatego takie osoby nie powinny siedzieć z założonymi nogami ani zbyt długo, ani często.

2. Czy uszkadza nerwy?

Powiedzmy szczerze: siedzenie przez wiele godzin w tej samej pozycji - jaka by ona nie była - nie jest zdrowe. Nie ma jednak dowodów na to, by zakładanie nogi na nogę prowadziło do porażenia nerwu strzałkowego - czyli stanu, w którym nie można unieść palców i przedniej części stopy.

Tę zależność badali naukowcy z Korei Południowej ; ich zdaniem takie konsekwencje są mało prawdopodobne, bo zazwyczaj poruszamy się, gdy tylko zacznie nam być niewygodnie. Żeby uszkodzić nerwy, musielibyśmy siedzieć ze skrzyżowanymi nogami całymi godzinami - i to nie na krześle, ale po turecku.

3. Czy podwyższa ciśnienie?

Zauważyliście, że przed zmierzeniem ciśnienia lekarz lub pielęgniarka prosi o ułożenie stóp płasko na podłodze? To dlatego, że niektóre badania wykazały, iż zakładanie nogi na nogę zawyża wynik pomiaru - taka pozycja miała powodować wzrost ciśnienia tętniczego. I rzeczywiście, ciśnienie rośnie - ale tylko na chwilę. Gdy pomiar powtórzy się po kilku minutach, wszystko wraca do normy - opisuje BBC.

Naukowcy nie znaleźli też dowodów na to, by takie chwilowe skoki ciśnienia były w dłuższej perspektywie groźne dla zdrowia. Z jednym wyjątkiem: osoby narażone na wystąpienie zakrzepicy żył głębokich nie powinny siedzieć długo w takiej pozycji.

4. A co z kręgosłupem?

Lekarze są zgodni co do tego, że bardziej niż sama pozycja szkodzi nam siedzący tryb życia. Dlatego, by uniknąć problemów z kręgosłupem, nie można zapominać o aktywności fizycznej po pracy... i w biurze - staraj się wstawać od biurka choć raz na godzinę i zmieniaj pozycję podczas siedzenia.

Zobacz wideo