WHO: Szczepionka przeciwko wirusowi Zika nie będzie gotowa jeszcze przez 18 miesięcy

Masowe testy szczepionki przeciwko wirusowy Zika zaczną się najwcześniej za półtora roku - podaje WHO.

[NEWS NA SZYBKO]

Pierwsze masowe testy szczepionki przeciwko wirusowi Zika mogą rozpocząć się najwcześniej za 18 miesięcy - podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Wyznaczono już kilkanaście firm i organizacji, które mogą pracować nad szczepionką wspólnie z WHO.

Przenoszony przez komary wirus Zika gwałtownie rozprzestrzenia się w Ameryce Południowej, a przypadki zachorowań odnotowano też w USA i Europie. Naukowcy są coraz mocniej przekonani, że to Zika wywołuje m.in. małogłowie u dzieci.

Wirus Zika światowym zagrożeniem [PRZECZYTAJ WIĘCEJ]

Co wiemy o wirusie Zika?

Epidemia wirusa wybuchła w Brazylii, gdzie od maja 2015 roku zakażonych zostało 1,5 miliona osób. Choroba zazwyczaj przebiega łagodnie, jednak może być bardzo groźna dla kobiet w ciąży. Naukowcy uważają, że wirus wywołuje zaburzenia rozwoju mózgu u noworodków i mikrocefalii (małogłowie) - schorzenia neurologicznego, związanego z nienaturalnie małymi wymiarami czaszki. Od października 2015 roku w Brazylii wykryto 3,9 tys. przypadków małogłowia u niemowląt.  Więcej>>>

Gdzie występuje Zika?

Zika to wirus przenoszony przez komary. Jest znany naukowcom od dekad, jednak w zeszłym roku zauważono gwałtowne rozprzestrzenianie się wirusa w Brazylia, a później także w innych państwach Ameryki Południowej. Pojedyncze przypadki zakażenia wirusem stwierdzono w USA i Europie>>>

Czy w Polsce powinniśmy się obawiać wirusa ?

Po konferencji na początku lutego WHO ogłosiło, że uznaje Zikę za światowe zagrożenie. Organizacja przewiduje, że w 2017 r. w obu Amerykach ok. 4 mln osób może być zakażonych wirusem. Jednak prawdopodobieństwo, że epidemia wirusa przeniesie się do Europy, jest bardzo niewielkie, ponieważ Zikę przenoszą komary i nie można zarazić się od innej osoby. Osoby podróżujące do państw, gdzie występuje wirus, powinny zachować szczególną ostrożność: unikać ognisko choroby, stosować środki odstraszające komary (repelenty) i odzież osłaniającą z długimi nogawkami i rękawami. Niektóre państwa zalecają, by kobiety w ciąży w ogóle nie wybierały się do państw, gdzie występuje Zika.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!