Zjednoczone Emiraty Arabskie wyślą wojsko do Syrii. Będą walczyć z IS

Władze ZAE zgodziły się na wysłanie do Syrii wojsk specjalnych. Żołnierze mają pomóc w odbiciu Rakki - miasta uznanego za stolicę tzw. Państwa Islamskiego.

Na razie nie wiadomo, ilu żołnierzy będzie walczyło w Syrii. Sekretarz obrony USA Ash Carter przekazał jedynie, że wezmą oni udział w akcjach kierowanych przez wojska USA i operacjach wspomaganych przez siły specjalne Arabii Saudyjskiej.

Wojna w Syrii

Wojna w Syrii wybuchła w marcu 2011 roku. Od początku konfliktu zginęło ponad 260 tys. osób, a kilka milionów Syryjczyków uciekło z kraju. 13,5 mln mieszkańców kraju potrzebuje pomocy humanitarnej, 4,6 mln uciekło za granicę i dorasta pokolenie dzieci pozbawionych dostępu do edukacji i naznaczone wojenną traumą. UNICEF przypomina też, że przemoc wywołana przez wojnę w Syrii dotyka także kraje daleko od niej położone.

Kto walczy w Syrii?

Siły zbrojnej opozycji syryjskiej tworzy ponad setka mniejszych grup i bojówek o bardzo zróżnicowanej ideologii, od demokratycznego liberalizmu po radykalny islam, które - mimo że łączy je taktyczny sojusz - nie są wolne od wewnętrznych starć i wojen. Mimo ogromu ugrupowań, można jednak wydzielić trzy główne grupy walczące przeciwko reżimowi prezydenta Syrii Baszara al-Asada.