Skąd się bierze kac i jak mu zaradzić? Wyjaśniamy w 4 punktach

1. Ból głowy, nudności i złe samopoczucie - czyli kac - zdarzył się każdemu, kto choć raz wypił za dużo alkoholu. Organizm traktuje alkohol jak truciznę i stara się pozbyć jej wszystkimi sposobami. To jedna z przyczyn złego samopoczucia.

Alkohole a kacAlkohole a kac AGATA GRZYBOWSKA fot. AGATA GRZYBOWSKA

2. Co dzieje się w naszym organizmie na kacu? Substancje, które powstają w wątrobie w czasie przemiany alkoholu zwiększają ciśnienie krwi i podrażniają żołądek. To prowadzi do nudności a nawet wymiotów. Alkohol we krwi odwadnia też organizm. To z kolei wywołuje bóle głowy i pragnienie. Alkohol "wypłukuje" też cukry i witaminy, a to prowadzi do złego samopoczucia i apatii.

Alkohole a kacAlkohole a kac KAMILA KUBAT fot. KAMILA KUBAT

3. To, czy będziemy mieli kaca, zależy przede wszystkim od tego, ile wypijemy. Ale znaczenie ma też, jaki trunek pijamy (ciemne alkohole = większy kac). Jedzenie w trakcie picia alkoholu zmniejsza kaca, a palenie zwiększa. Niektóre badania sugerują też, że kac jest bardziej dotkliwy dla kobiet.

Alkohole a kacAlkohole a kac TYMON MARKOWSKI fot. TYMON MARKOWSKI

4. Każdy ma swoje sposoby na kaca - od specjalnych tabletek, przez sposoby picia, do śniadań i "klina" następnego dnia. Ważne jest, żeby pić z pełnym żołądkiem, popijać napojami bezalkoholowymi i nie mieszać alkoholi. Jednak nie ma żadnego środka, który mógłby w 100 proc. zapobiegać kacowi.