Wybory do Europarlamentu 2019. Lista frakcji w Parlamencie Europejskim

W Parlamencie Europejskim obecnie działa osiem frakcji. Jednak po brexicie i najbliższych wyborach może dojść do sporych przetasowań. Przedstawiamy wszystkie z nich.
Zobacz wideo

Parlament Europejski liczy 751 europarlamentarzystów, którzy o ile  nie są niezrzeszeni, należą do jednej z ośmiu  frakcji. Frakcja to zrzeszenie grup politycznych z różnych państw członkowskich UE. Aby powstała, musi liczyć minimum 25 europarlamentarzystów z minimum siedmiu państw członkowskich.

Wybory do Europarlamentu. Jakie frakcje działają w Parlamencie Europejskim?

Frakcje Parlamentu Europejskiego - EPP

Najliczniejszą frakcją w Parlamencie Europejskim jest EPP, czyli Grupa Europejskiej Partii Ludowej (często występuje też w spolszczonym skrócie - EPL). W jej skład wchodzą m.in. dwie partie z Polski: Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe.

EPP to jednocześnie największa z frakcji w Parlamencie Europejskim - liczy 219 europosłów.

Frakcje Parlamentu Europejskiego - S&D

Druga pod względem wielkości jest S&D, czyli Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim, wywodząca się od Partii Europejskich Socjalistów, w której skład wchodzą polska Unia Pracy i Sojusz Lewicy Demokratycznej. S&D liczy 189 posłów.

Frakcje Parlamentu Europejskiego - ECR

Trzecią do wielkości frakcją w PE jest ECR, czyli Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy. W skład frakcji wchodzą przedstawiciele dwóch europartii: Sojuszu Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (AECR) i Europejskiego Chrześcijańskiego Ruchu Politycznego (ECPM). ECR ma 71 europosłów, a w jej skład wchodzi m.in. Prawo i Sprawiedliwość (z europartii AECR) i Prawica Rzeczypospolitej (z ECPM).

Frakcje Parlamentu Europejskiego - ALDE

68 europosłów liczy ALDE, czyli Grupa Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy, składająca się z europartii o tej samej nazwie (ALDE, Partia Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy) i EDP - Europejskiej Partii Demokratycznej. W składzie ALDE jest polska partia Nowoczesna, ale nie ma tam obecnie swojego reprezentanta (powstała w 2015 roku).

Frakcje Parlamentu Europejskiego - GUE/NGL

GUE/NGL, to skrót pod którą kryje się Konfederacyjna Grupa Zjednoczonej Lewicy Europejskiej/Nordycka Zielona Lewica. Tworzą ją trzy europartie: Partia Europejskiej Lewicy, Europejska Lewica  Antykapitalistyczna i Sojusz Nordyckiej Zielonej Lewicy. Wśród 52 europosłów GUE/NGL nie ma żadnego z Polski.

Frakcje Parlamentu Europejskiego - G/EFA

51 europosłów reprezentuje natomiast frakcję G/EFA - Grupę Zielonych / Wolne Przymierze Europejskie. Frakcję tę tworzą dwie europartie: Europejska Partia Zielonych (EGP) i Wolny Sojusz Europejski (EFA). Do EGP należy Partia Zielonych z Polski.

Frakcje Parlamentu Europejskiego - EFDD

EFDD, czyli Grupa Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej, liczy 44 posłów. Zbudowana jest w oparciu o europartię Sojusz na rzecz Demokracji Bezpośredniej w Europie. To najmniej liczna frakcja w PE.

Frakcje Parlamentu Europejskiego - ENF

ENF, Grupa Europa Narodów i Wolności, liczy 36 europosłów. Tworzą ją dwie europartie: Europejski Sojusz na rzecz Wolności (EAF) i Ruch na rzecz Europy Narodów i Wolności (MENF).

Zobacz wideo
Więcej o: