Zwycięstwo Zjednoczonej Prawicy, ale bez samodzielnego rządu. Opozycja daleko w tyle [SONDAŻ]

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w najbliższą niedzielę, zwyciężyłaby w nich Zjednoczona Prawica - wynika z sondażu pracowni Estymator przeprowadzonego dla portalu DoRzeczy.pl. Na drugim miejscu znalazłaby się Koalicja Obywatelska, a na trzecim, mimo znacznego spadku, Konfederacja.

Pracownia Estymator w piątek i sobotę przeprowadziła dla portalu DoRzeczy.pl sondaż telefoniczny, w którym respondentom zadano pytanie: "Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do Sejmu, na którą z poniższych partii, bądź koalicji partii, oddał/a/by Pan/i swój głos?". W badaniu uwzględniono wyłącznie głosy wyborców, którzy już teraz wiedzą, jakie ugrupowanie poprą 15 października. Inne sondaże publikowane w ostatnich dniach wskazują natomiast, że niezdecydowani to obecnie co najmniej kilka procent wyborców. I tych kilka procent może okazać się kluczowe przy ostatecznym wyniku.

Zobacz wideo Świdnik. Incydent podczas wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego

Sondaż: Polacy wybraliby Zjednoczoną Prawicę. Konfederacja "trzecią siłą"

Poprzedni sondaż na zlecenie portalu pracownia Estymator przeprowadzała w ubiegłym miesiącu. Od tamtego czasu niemal wszystkie partie zyskały z wyjątkiem Konfederacji, która straciła aż 0,8 pkt. proc. oraz Nowa Lewica. Mimo dużego spadku poparcia, w najnowszym badaniu partia Sławomira Mentzena uplasowała się na trzecim miejscu z wynikiem 10,6 proc. głosów.

Pierwsze dwa miejsca niezmiennie przypadają Zjednoczonej Prawicy oraz Koalicji Obywatelskiej. Oddanie  głosu na obóz władzy zadeklarowało aż 37,3 proc. respondentów. Stanowi to wzrost poparcia w porównaniu z poprzednim badaniem o 0,7 pkt. proc. Koalicja Obywatelska z wynikiem 29,8 proc. uplasowała się na drugim miejscu (wzrost o 0,4 pkt. proc.). Trzecie miejsce zajęła wspomniana wyżej Konfederacja. Dalej w kolejności znalazły się Trzecia Droga (Polska 2050 i PSL) oraz Nowa Lewica. Koalicja partii Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza zdobyła 9,9 proc. (wzrost o 0,5 pkt. proc.). Stawkę zamyka Nowa Lewica z wynikiem 8,5 proc. (spadek o 0,5 pkt. proc.).

Łącznie w Sejmie znalazłoby się pięć ugrupowań. 3,7 proc. respondentów zadeklarowało oddanie swojego głosu na Bezpartyjnych Samorządowców. To również stanowi wzrost o 0,1 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego badania. Jak poinformowało DoRzeczy.pl, inne partie uzyskały łącznie 0,2 proc. poparcia.

Podział mandatów według najnowszego sondażu. 204 dla Zjednoczonej Prawicy

Po przeanalizowaniu oddanych przez ankietowanych głosów Estymator przeliczył sondażowe wyniki na liczbę mandatów w Sejmie. Zgodnie z wynikami, Zjednoczona Prawica zdobyłaby 204 mandaty, co nie zagwarantowałoby jej możliwości stworzenia samodzielnego rządu.

Koalicji Obywatelskiej przypadłoby 147 mandatów, a Konfederacji - 42. Trzecia Droga wprowadziłaby do Sejmu 38 swoich przedstawicieli, a Nowa Lewica 28 posłów. Jeden mandat przypadłby Mniejszości Niemieckiej.

Więcej o: