Ranking zaufania. Morawiecki spadł z podium, a duet Trzeciej Drogi truchtem dogania liderów

Prezydent Andrzej Duda jest politykiem, który cieszy się największym zaufaniem wśród Polaków - wynika z najnowszego rankingu CBOS. Tuż za Dudą uplasował się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Na trzecim miejscu nie pojawia się natomiast już nazwisko premiera Matusza Morawieckiego, który właśnie spadł z podium.
Zobacz wideo Morawiecki wyśmiał w Sejmie opozycję. "Ale im teraz głupio"

Prezydent Polski Andrzej Duda w lipcowym rankingu zaufania do polityków cieszy się poparciem 46 proc. ankietowanych, z kolei zaufanie do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego zadeklarowało 45 proc. osób - wynika z sondażu CBOS zrealizowanego w dniach od 3 do 16 lipca 2023 r. na próbie liczącej 1004 osoby (w tym: 63,2 proc. metodą CAPI, 21,6 proc. - CATI i 15,2 proc. - CAWI). Trzecie miejsce zajęli wspólnie: lider Polski 2050 Szymon Hołownia oraz prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz z wynikiem 36 proc.

Ranking zaufania do polityków. Jarosław Kaczyński wypadł gorzej od Donalda Tuska

Zaufanie do premiera Mateusza Morawieckiego, jak pokazuje sondaż, wynosi 35 proc. O jeden procent mniej mają szef MON Mariusz Błaszczak i lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Kolejny w tym zestawieniu jest prezes PiS Jarosław Kaczyński z wynikiem 31 proc. Warto jednocześnie dodać, że Kaczyński ma najgorszy wynik, jeśli chodzi o brak zaufania (59 proc.). Dla porównania, Zbigniewowi Ziobrze nie ufa 56 proc. badanych, Mateuszowi Morawieckiemu 53 proc., a Donaldowi Tuskowi 52 proc. 

Listę polityków, którym ufają Polacy, zamykają: poseł PSL Piotr Zgorzelski, szef MSWiA Mariusz Kamiński i szef MAP Jacek Sasin (20 proc. zaufania), współprzewodniczący Konfederacji Sławomir Mentzen (17 proc.), minister rolnictwa Robert Telus (16 proc.) i posłanka Lewicy Magdalena Biejat (9 proc.).

Premier Mateusz Morawiecki spadł z podium w rankingu zaufania 

Andrzej Duda wciąż pozostaje liderem rankingu zaufania do polityków, ale stracił 1 proc. zaufania w porównaniu do sondażu, które CBOS przeprowadziło w czerwcu. Rafał Trzaskowski zyskał w lipcu 3 proc. zaufania, a Władysław Kosiniak-Kamysz zyskał 1 proc. W ubiegłym miesiącu trzecie miejsce pod względem zaufania zajmował premier Mateusz Morawiecki - cieszył się wówczas zaufaniem 38 proc. Polaków (w lipcu stracił 3 proc.). Natomiast Donald Tusk zyskał 1 proc. zaufania, a Jarosław Kaczyński stracił 1 proc.

Więcej o: