Sondaż. Złe wieści dla PiS. Topnieje różnica między partią Kaczyńskiego a Koalicją Obywatelską

Prawo i Sprawiedliwość notuje spory spadek poparcia i tylko 3 proc. dzieli partię od Koalicji Obywatelskiej - wynika z badania Kantar dla redakcji NaTemat. Sondaż został już częściowo przeprowadzony po przedstawieniu nowych obietnic wyborczych PiS, w tym 800 plus.

Z sondażu przeprowadzonego przez pracownię Kantar na zlecenie NaTemat.pl wynika, że PiS ma zaledwie trzy punkty przewagi nad drugą Koalicją Obywatelską. Na partię Jarosława Kaczyńskiego chce głosować 31 proc. ankietowanych, podczas gdy na ugrupowanie Donalda Tuska 28 proc.

 "Trzecia w zestawieniu Polska 2050 Szymona Hołowni osiągnęła 10 proc. głosów. Na Lewicę chce głosować 8 proc. badanych, a na Konfederację – 7 proc. Do Sejmu nie dostałaby się AgroUnia wraz z Porozumieniem, na które głos deklaruje 1 proc. Polaków" - podaje NaTemat.pl. 

Jak zaznacza portal, badanie przeprowadzono w dniach 12-17 maja 2023 roku, a więc w sporej części już po ogłoszeniu obietnic wyborczych PiS. Szacunkowo PiS otrzymałoby wówczas 187 mandatów, KO - 167, Polska 2050 - 46, a Lewica - 33. Konfederacja uzyskałaby 26 mandatów, a jeden przypadłby Mniejszości Niemieckiej. 

Zobacz wideo

Podobne badanie zostało przeprowadzone w kwietniu. Gdy porównamy wyniki, okazuje się, że PiS odnotowało spadek aż o 4 punkty procentowe. Wzrost odnotowały Koalicja Obywatelska – o 1 pkt proc. oraz Lewica – o 2 pkt proc. Poparcie dla Konfederacji pozostaje takie samo.

Sondaż Kantar Public z 12-17 maja 2023 r., próba: reprezentatywna 979 dorosłych mieszkańców Polski, wywiady bezpośrednie wspomagane komputerowo (CAPI), realizacja terenowa badania została wykonana przez Research Collective na zlecenie Kantar Public.

Jak pisaliśmy w Gazeta.pl, podobne wnioski płyną z sondażu Instytutu Badań Pollster dla "SE". Z badania wynika, że Prawo i Sprawiedliwość wraz z koalicjantami (Suwerenna Polska i Partia Republikańska) uzyskałoby 34,06 proc. głosów.

Szacunki wskazują jednak, że PiS mógłby jednak nie uzyskać większości. Ewentualna koalicja z Konfederacją także nie pozwoliłaby partii Jarosława Kaczyńskiego na kontynuację rządów.

Jarosław Kaczyński Sondaż: PiS bez większości. Konfederacja i Lewica niemal łeb w łeb

Na Koalicję Obywatelską chciałoby zagłosować 27,79 proc. badanych, a na koalicję PSL-Polski 2050 - 12,42 proc. Posłów do Sejmu wprowadziłyby także Konfederacja (10,75 proc.) i Lewica (10,01 proc.). Pozostałe ugrupowania nie przekroczyłyby pięcioprocentowego progu wyborczego.

Obietnice PiS bez entuzjazmu. Są wyniki sondażu

14 maja Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęło kampanię wyborczą z obietnicami wyborczymi, wśród których znalazła się m.in.: rewaloryzacja 500 plus na 800 plus, darmowe leki dla dzieci i seniorów czy darmowe autostrady. 

Jak pisaliśmy w Gazeta.pl, propozycja PiS dotycząca podwyższenia świadczenia 500 plus do 800 zł nie wywołała jednoznacznie pozytywnych reakcji. Jak wynika z sondażu UCE RESEARCH dla Onet.pl. Najbardziej entuzjastycznie podchodzą do tej kwestii wyborcy partii Jarosława Kaczyńskiego. 

Jarosław Kaczyński na weekendowej konwencji PiS Sondaż ws. 800+. Propozycja PiS-u ma więcej przeciwników niż zwolenników

Platforma Obywatelska proponuje, by wprowadzić 800 plus już w najbliższych tygodniach, a nie w kolejnej kadencji Sejmu, jak chce tego PiS. - Te 800 złotych, ta waloryzacja świadczenia 500 plus o 300 zł, ona odpowiada mniej więcej temu, co straciliście z tytułu inflacji i drożyzny. Żeby zamknąć licytację w tej kwestii, proponuję - i to jest "sprawdzam" wobec Kaczyńskiego - żebyśmy przyjęli w głosowaniu, jak najszybciej, decyzję o waloryzacji 500 plus. Po drugie, żebyśmy zrobili to przed wyborami - mówił w poniedziałek przewodniczący PO Donald Tusk.

Więcej o: