Inauguracja Obamy minuta po minucie

Barack Obama 44. prezydentem USA. W obecności tłumów przed Kapitolem złożył przysięgę i objął urząd. W inauguracyjnym przemówieniu zapowiedział "nowa erę odpowiedzialności". Relacja na żywo z uroczystości w Waszyngtonie.

00.58 Przed parą prezydencką jeszcze długa noc. W Waszyngtonie odbędzie się seria uroczystych imprez na część nowego prezydenta USA. Zaplanowano 10 oficjalnych balów. Barack Obama ma pojawić się - choćby na chwilę - na każdym z nich.

00.56 Parada zakończona. Pierwsza para Ameryki trzymając się za ręce wraca do Białego Domu.

00.33 Inauguracja Baracka Obamy przyciągnęła rekordową ilość internautów. Największe portale internetowe na bieżąco umieszczały filmy z inauguracji. Internauci przesyłali je sobie i umieszczali na blogach. Firma Akamai Technologies Inc., popularny dostawca internetu, odnotowała rekord wśród swoich klientów: 7.7 milionów osób oglądało relacje z inauguracji w tym samym momencie.

00.03 Rekordowe tłumy na inauguracji: według ostatnich szacunków telewizji ABC News, uroczystościom na Mallu przyglądało się 1,4 miliona osób. Agencja AP oceniła liczbę ludzi podobnie, na "dobrze ponad milion", opierając się na fotografiach tłumu i porównaniach z poprzednimi zgromadzeniami w tym miejscu. Inne szacunki mówią nawet o ponad 2 milionach. CZYTAJ WIĘCEJ>>

23.37 Amber Lee Ettinger rośnie silna konkurencja. Czy piosenkarka Isis Gee ma szansę zostać nową "Obama Girl"? Dzisiaj artystka śpiewała w Warszawie dla nowego prezydenta:

Isis Gee śpiewa dla Baracka Obamy

23.28 Przyczyną zasłabnięcia senatora Edwarda Kennedy'ego w trakcie lunchu na Kapitolu było wyczerpanie - poinformował szpital, do którego trafił senator. Kennedy w tej chwili jest przytomny i czuje się dobrze.

23.11 Jutro nowego prezydenta czeka pracowity dzień. Jego sztab zapowiada pierwsze spotkania. Razem z grupą doradców ekonomicznych prezydent omówi poprawki do projektu wielkiej, 900-mld pożyczki dla pogrążonej w kryzysie gospodarki. Na ten sam dzień zaplanowano spotkanie z doradcami ds. bezpieczeństwa narodowego. Temat: wycofanie wojsk z Iraku. Sprawdź, jak będą wyglądały pierwsze sto dni Obamy po zaprzysiężeniu

23.00 Optymizmu waszyngtońskich tłumów nie podzieliła dzisiaj giełda. Inauguracyjny Wtorek okazał się czarnym dniem na Wall Street objęcia stanowiska prezydenta USA. Wszystkie główne indeksy spadły ostro w dół pod presją sektora bankowego. To największe w historii USA spadki na giełdzie w dniu inauguracji nowego prezydenta.

22.59 Rusza parada wojskowa. Obama w towarzystwie rodziny i najbliższych współpracowników pozdrawia żołnierzy.

22.55 Krótki odpoczynek w Białym Domu i Barack Obama z żoną i córkami zajmuje trybunę honorową.

22.48 W prezydenckiej paradzie maszerują nie tylko żołnierze, ale i uczniowie, studenci, sportowcy. Sztab Baracka Obamy zaprosił do udziału w niej m.in. złotego medalistę olimpijskiego w pływaniu Michaela Phelpsa.

22.39 Dalszą część parady Obama będzie oglądał z trybuny ustawionej przed Białym Domem:

Trybuna przed Białym Domem

AP

22.31 Prezydencka para już pod Białym Domem. Limuzyna z Obamą podjechała już pod siedzibę prezydenta. Wiceprezydent Joe Biden jeszcze spaceruje i pozdrawia tłum.

22.13 Koniec prezydenckiej przechadzki. Obama wrócił do limuzyny.

22.08 Prezydenta i Pierwszą Dam otacza szczelny kordon agentów Secret Service. Na ten dzień w Waszyngtonie wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Z dachów budynków wzdłuż ulicy paradę prezydencką obserwują snajperzy.

22.03 Obama wysiadł z limuzyny. Część drogi pokona na piechotę. Nowy prezydent macha i rozdaje uśmiechy. Tłum szaleje

21.34 Otoczona agentami Secret Service kolumna prezydenckich limuzyn już ruszyła i jest na Alei Pensylwanii. Możliwe, że część trasy prezydent pokona na piechotę

Kolumna policyjnych motocykli jedzie przed prezydencką limuzyną

AP

21.25 Obama jest już w zwanej "Bestią" prezydenckiej limuzynie z rejestracją "USA 1". Aleją Pensylwanii przejedzie do Białego Domu.

21.22 Przed Kapitolem maszerują orkiestry wojskowe. Właściwą paradę nowy prezydent będzie oglądał na specjalnej trybunie przed Białym Domem.

21.19 Obama opuszcza Kongres. Prezydencka parada może się więc zacząć. Jest już duże opóźnienie.

21.14 Byłem z nim kiedy zabrano go do karetki. Edward był wtedy przytomny - mówi bliski przyjaciel Kennedy'ego, republikański senator Orrin Hatch z Utah.

21.01 Kolejny senator zemdlał w trakcie lunchu - podaje CNN. Chodzi o senatora Roberta Byrda. Według ostatnich doniesień stan Edwarda Kennedy'ego jest bardzo poważny. Kennedy osunął się z krzesła i upadł na podłogę w konwulsjach - informuje CNN.

Senator Edward Kennedy

Reuters

20.55 Modlimy się za Edwarda Kennedy'ego i jego rodzinę - powiedział Obama w czasie przemówienia dla członków Kongresu.

20.49 Jeden z senatorów zemdlał w trakcie lunchu - informuje CNN. Najprawdopodobniej chodzi o senatora Edwarda Kennedy'ego, który jest chory na raka.

20.47 Kongresmeni wręczyli prezydentowi i wiceprezydentowi zdjęcia z inauguracji i pamiątkowe, kryształowe... miski.

20.45 - Obama nie obiecał gruszek na wierzbie - tak przemówienie Obamy komentuje Bartosz Węglarczyk, dziennikarz "Gazety Wyborczej"

Obama bez gruszek na wierzbie | wideo

20.44 Na Kapitolu podają już deser a my czekamy na paradę...

20.27 "Major Geraldine Holmes-Barnett jako 9-letnia dziewczynka wsiadła do autobusu w Ohio. Wysiadła z niego w Waszyngtonie. Tam słyszała, jak Martin Luther King mówi: "Miałem sen". Dziś ta 54-letnia czarnoskóra pielęgniarka będzie szła w paradzie ulicami amerykańskiej stolicy" - informują na swojej stronie internetowej Siły Powietrzne USA.

20.23 Tłum opuszczający teren przed Kapitolem kompletnie zablokował część ulic w centrum Waszyngtonu - informuje "Washington Post". Zablokowana jest m.in. ulica, którą będzie przejeżdżać prezydencka parada.

Radość i łzy. Kliknij na zdjęcie, aby obejrzeć galerię: Fot. REUTERS/AP

19.54 Bush już na pokładzie Air Force One. Przed wejściem do samolotu pomachał na pożegnanie. Tymczasem Waszyngton czeka na paradę

Bushowie wsiadają na pokład Air Force One

AP

19.47 4000 użytkowników Facebooka na minutę zmieniało swój status wpisami dotyczącymi Obamy. To według serwisu prawdziwy rekord.

19. 45 Na razie mamy same entuzjastyczne komentarze do przemówienia nowego prezydenta. - To była mowa o wolności - przekonuje amerykanista, dr Bohdan Szklarski. My czekamy na łyżkę dziegciu w beczce miodu.

"Były to przemówienie o wolności" | wideo

19.38 Są kolejne gratulacje z Polski. Tym razem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który przy okazji zaprosił Obamę do Polski

19.35 Rozpoczyna się uroczysty lunch. Przewodnicząca komitetu organizującego ceremonię Dianne Feinstein powitała gości.

19.21 George Bush jest już na lotnisku Andrews. Żegna go kompania pilotów prezydenckich helikopterów. Stąd odleci na ranczo w Teksasie.

19.20 Komentarzy z Facebooka ciąg dalszy: "To była piękna ceremonia! Jestem gotowa na rozpoczęcie nowej ery w Ameryce!" - pisze internautka Hillary na Facebooku Obamy. "Panie prezydencie: Gratulacje!!! Dziękuję za inspirowanie świata. Jak mogę pomóc? Jestem do Pańskiej dyspozycji" - zapewnia Janelle. "Płacze ze szczęścia" - pisze Ani.

19.18 CNN: Kongresmeni dadzą w prezencie Obamie i Bidenowi oprawione fotografie przedstawiające moment ich zaprzysiężenia

19.15 - Była pomyłka w trakcie składania przysięgi - zauważył amerykanista, dr Bohdan Szklarski. Według niego czytający słowa przysięgi sędzia Sądu Najwyższego pomylił się. Obama, który znał przysięgę na pamięć wypowiedział ją poprawnie

19.10 Wśród gości zaproszonych na lunch jest Al Gore i były kontrkandydat Obamy, senator John Mc Cain

19.04 Na Kapitolu, w obecności wiceprezydenta i speaker Kongresu Nancy Pelosi Obama podpisał "deklarację nowej ery odpowiedzialności".

19.01 Waszyngtoński Mall powoli pustoszeje.

18.58 Ze świata płyną gratulacje. Premier Donald Tusk pogratulował Obamie objęcia stanowiska prezydenta USA.

18.57 Teraz nowy prezydent zje uroczysty lunch na Kapitolu, wydany na jego cześć przez kongresmenów. Temat przewodni lunchu" "Narodziny wolności".

18.55 Helikopter z Bushem startuje. Obamowie i Bidenowie machają mu na pożegnanie:

Bush odlatuje. Obama go żegna

AP

18.53 Prezydenckie pary pozują na schodach przed Kapitolem.

18.49 "Twoje przemówienie było niesamowite!!! Gratulacje" - komentuje na profilu Baracka Obamy w serwisie Facebook Joanne. "Właśnie oglądałam przemówienie inauguracyjne z Kanady, jestem cała we łzach... dziękuję" - pisze Jennifer. "Dobra robota Panie Prezydencie". "Doskonała przemowa... Świat potrzebuje więcej wielkich przywódców..." - pisze Dale.

18.46 Były prezydent George Bush żegna się z członkami Kapitolu. Za chwilę wsiądzie do stojącego przed Kapitolem helikoptera i razem z rodziną odleci na lotnisko Andrews pod Waszyngtonem. Stamtąd odleci do domu w Teksasie.

18:44 Komentatorzy BBC o przemówieniu: "Obama mówił do ludzi w Kansas i ludzi w Kenii".

18.40 "Zmiana nadeszła do Białego Domu" - taki wpis pojawił się na stronie Białego Domu

18.35 Nowy prezydent i wszyscy zgromadzeni śpiewają hymn USA.

18.33 Czarnoskóry pastor Joseph Loevry czyta błogosławieństwo.

18.28 Poetka Elisabeth Alexander czyta wiersz, napisany specjalnie z okazji inauguracji. Obama wrócił do zwyczaju zapraszania na inaugurację poetów. Ostatnio przeczytano wiersz na inauguracji Clintona.

18.10 Obama przemawia: Ameryka idzie do przodu dzięki jej obywatelom. Teraz stoimy w obliczu kryzysu i dwóch wojen. Wielu z nas boi się bezrobocia, utraty domów. Czeka nas wiele wyzwań. Potrzebujemy szybkiej naprawy naszej ekonomii. To chciwość przyczyniła się do jej złego stanu. Będziemy pilnować, by więcej nie wymknęła się spod naszej kontroli.

Dzisiaj wybraliśmy nadzieję zamiast strachu. Odrzucamy fałszywe doktryny. Musimy odpowiedzialnie wycofać się z Iraku. Pokonamy terrorystów. Potrzebujemy nowego podejścia do świata muzułmańskiego. Czas nadszedł żeby odnowić naszego ducha. Bóg dał obietnicę, że wszyscy są wolni i zasługują na szczęście. Nasi ojcowie walczyli za nas na wielu frontach. Dzięki nim nasz kraj jest wielki. Nie będziemy przepraszać za nasz styl życia. Nasz duch jest silny i pokonamy tych, którzy nam zagrażają. Jesteśmy narodem wielu wyznań i kultur. Przeszliśmy przez segregację rasową. Ameryka musi grać wielką rolę w świecie. Wyciągniemy dłoń do tych, którzy chcą nam ją podać. Świat się zmienia i musimy zmieniać się razem z nim.

Dziś wspominamy naszych bohaterów. Właśnie teraz potrzebujemy ich ducha. Rząd nie załatwi wszystkiego. Nasze wyzwania są nowe, ale patriotyzm i uczciwość to wartości znane od dawna. Wzywam do nowej ery odpowiedzialności. Musimy pamiętać kim jesteśmy i skąd przychodzimy.

Pierwsze słowa Obamy po zaprzysiężeniu

18.07 Mowa inauguracyjna nowego prezydenta - najważniejsza w jego karierze. Na początku podziękował Bushowi.

18.06 Salwy kompanii reprezentacyjnej na cześć nowego prezydenta. Tłum krzyczy: Obama! Obama!

18.06 Obama 44. prezydentem USA

18.05 Obama przysięga przed przewodniczącym Sądu Najwyższego:

Obama składa przysięgę

18.02 Obama również będzie przysięgał na Biblię Lincolna. To jego polityczny wzór i patron.

Obama przysięga

Reuters

Słowa przysięgi prezydenckiej sa zapisane w konstytucji:

Przysięgam (lub ślubuję) uroczyście sprawować wiernie urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych oraz dochować konstytucji Stanów Zjednoczonych, strzec jej i bronić ze wszystkich swych sił".

18.01 Jest opóźnienie . O tej porze Obama powinien już przysięgać. Na razie słuchamy koncertu. Gra m.in. wiolonczelista Yo Yo Ma

17.58 Ameryka ma już nowego wiceprezydenta. Biden zaprzysiężony. Prezydentem jest wciąż Bush.

17.56 Przysięgę na Biblie , która należała do Abrahama Lincolna składa wiceprezydent Joe Biden. Wiceprezydent składa taka samą przysięgę jak senatorowie.

17.53 Królowa muzyki soul Aretha Franklin śpiewa pieśń "My country 'Tis of Thee".

17.48 Pastor Rick Warren czyta inwokację. Wybór jego osoby do udziału w ceremonii wzbudził wiele kontrowersji. Warren jest przeciwnikiem małżeństw homoseksualnych. - Dzisiaj pierwszy Afroamerykanin będzie zaprzysiężony na prezydenta USA - mówi Warren.

17.46 Przewodnicząca komitetu inauguracyjnego Dianne Feinstein ogłasza rozpoczęcie uroczystości. - Panie i panowie, dziś świat na nas patrzy. - mówi. dzisiaj nie tylko inaugurujemy nowa prezydenturę ale i zaczynamy wiek nadziei - dodała.

17.42 Inauguracja oficjalnie się zaczęła. Speaker uroczystości:"Panie i panowie - prezydent-elekt Barack H. Obama" "H" - to skrót od imienia Hussein. W trakcie składania przysięgi Obama będzie przedstawiony nazwiskiem w pełnym brzniemiu.

17.36 Na trybunę wchodzą Barack Obama i George Bush . Orkiestra wojskowa gra na ich cześć.

17.31 Wielu zastanawia się jaka będzie prezydentura Baracka Obamy. Wiadomo, że czekają na niego wielkie wyzwania, jak wyciągnięcie Ameryki z kryzysu. Oto gabinet Obamy ala legendarny serial telewizyjny "West Wing":

17.30 Są i przyszłe damy Białego Domu: Michelle Obama i Jill Biden. Michelle jest ubrana w złotą sukienkę i płaszcz w tym samym kolorze, Jill ma na sobie czerwony płaszcz. Przyszła Pierwsza Dama już została okrzyknięta "ikoną mody". Jej elegancję porównuje się do innej, legendarnej żony prezydenta, Jackie Kennedy. CZYTAJ WIĘCEJ>>

17.26 Tłum wiwatuje na widok córek Obamów, Malii i Sashy. Jest też była pierwsza i druga dama Laura Bish i Lynne Cheney.

17.23 Bill Clinton wita się z gośćmi. Na trybunie także córki odchodzącego prezydenta, bliźniaczki Jenna i Barbara Bush.

17.19 Orkiestra Piechoty Morskiej gra na cześć byłych prezydentów.

17.16 Na trybunę wchodzi najbardziej znana waszyngtońska "power couple": Nowa Sekretarz Stanu Hillary Clinton i jej mąż, były prezydent Bill Clinton.

17.13 Na trybunę honorową wchodzą byli prezydenci George Bush Senior i Jimmy Carter. Towarzyszą im żony.

17.11 Kolumna prezydencka dotarła na Kapitol

17.05 Chwila wytchnienia od inauguracyjnej gorączki. Amber Lee Ettinger, znana lepiej jako "Obama Girl" znów zaśpiewała o swoim uwielbieniu dla Obamy. Sam prezydent też popisał się hmmm... "umiejętnościami wokalnymi".

17.03 "Widok zapiera dech w piersiach" - mówi stojący przed Kapitolem reporter BBC. wszyscy czekają na przybycie prezydenckiej kolumny.

16.59 Wspólna podróż odchodzącego i przyszłego prezydenta na Kapitol to tradycja zapoczątkowana w 1837 r. przez prezydenta Andrew Jacksona, który nowego prezydenta Martina Van Burena zawiózł na Kapitol powozem zrobionym z drewna z fregaty USS Constitution

16.54 Tłumy na trasie przejazdu prezydenckich limuzyn. Kolumna jedzie Aleją Pennsylwanii - główną ulica Waszyngtonu. Tłumy wiwatują.

16.46 Nie wiadomo, jaką trasą przejedzie prezydencka kolumna. Do ostatniej chwili Secret Service utrzymywał ją w tajemnicy.

16.45 Barack Obama i George Bush wychodzą z Białego Domu i wspólnie wsiadają do limuzyn.

Barack Obama i George W. Bush

REUTERS

Tym samochodem prezydenci udadzą się na Kapitol:

Czarny Cadillac, którym Barack Obama przyjeżdża na prezydencką inaugurację

AP

16.44 Pierwsze damy opuszczają Biały Dom i wsiadają do limuzyn. Odchodzący wiceprezydent Dick Cheney jest odwożony na wózku inwalidzkim.

16.42 Wśród gości na trybunie honorowej pojawił się senator Edward Kennedy. Brat zabitego prezydenta Johna Kennedy'ego kilka miesięcy temu ogłosił, że jest śmiertelnie chory na raka.

16.41 Na profilu Facebook Barack Obamy ciągle pojawiają się nowe komentarze. "Oglądam cię w chińskiej telewizji... świat jest pełen nadziei... taka zmiana..." - pisze Morten. "Dzień dobry Ameryko! Szczęśliwego Dnia Inauguracji!" - pisze Elizabeth. "To historyczny dzień..." - pisze Samera.

16.37 Policja zamknęła zatłoczony waszyngtoński most przy 14 ulicy. Ruch kierowany jest na inne mosty nad rzeką Potomac.

16.30 Miejsca na trybunie honorowej zajmują pierwsi oficjele. Wśród nich działacz na rzecz praw człowieka Jesse Jackson i Martin Luther King III, syn pastora Kinga.

16.27 Na trybunie przed Kapitolem daje koncert orkiestra reprezentacyjna amerykańskiej Piechoty Morskiej

16.20 Na kilka dni przed inauguracją jak świeże bułeczki sprzedawały się gadżety związane z nowym prezydentem. Koszulki, znaczki, figurki...- do wyboru, do koloru:

Obama na koszulkach i biletach | wideo

16.15 CNN: Aktor Dustin Hoffman wśród tłumu gości oczekujących na inaugurację przed Kapitolem.

16.08 Obamowie piją kawę z żegnającymi się z Białym Domem Bushami. George Bush i jego żona Laura na Alei Pensylwanii 1600 (To waszyngtoński adres Białego Domu) spędzili 8 lat. Po spotkaniu George Bush dołączy do prezydenta-elekta i razem udadzą się na Kapitol

Gdzie jest słynne Zachodnie Skrzydło, w którym urzęduje prezydent? Wybierz się w wirtualną wycieczkę po Białym Domu:

Wirtualna wycieczka po Białym Domu

16.01 Korek w waszyngtońskim metrze. "Washington Post" informuje, że zatrzymano ruch ponieważ pociąg potrącił pasażera na stacji.

15.57 Przed Kapitolem pierwsze występy. Śpiewa chór dziecięcy.

Wszyscy spieszą się na Obamę | wideo

15.55 Przyszły i odchodzący prezydent z żonami witają się przed wejściem do Białego Domu. Michelle Obama wręczyła Laurze Bush prezent

15.52 Barack Obama podjechał pod Biały Dom. Spotka się tam z odchodzącym prezydentem George'm Bushem. Obama przyjechał w towarzystwie żony Michelle, wiceprezydenta -elekta Joe Bidena i jego żony Jill.

15.44 Waszyngtoński Mall (błonia między Kapitolem a Mauzoleum Lincolna) pękają w szwach - pokazuje kamera telewizji CNN. Władze miasta spodziewają się, że na żywo inaugurację będzie oglądać prawie 2 min ludzi.

Tłumy czekają na Obamę

15.40 Tuż przed zaprzysiężeniem Obamy Amnesy International rozpoczęła kampanię: 100 dni Obamy. AI zwraca uwagę na najważniejsze problemy z jakimi - według organizacji - będzie musiał zmierzyć się 44. prezydent USA. "Nie oczekujemy niemożliwego, prosimy o to, co Obama naprawdę może zrobić: ogłosić kalendarz zamykania Guantanamo, zakazać tortur, rozpocząć śledztwo w sprawie łamania praw człowieka w wojnie z terroryzmem" - twierdzi Amnesty.

15.30 Tłumy w stołecznym metrze . Skorzystało z niego Około 320 tys. osób. Według rzeczniczki metra Lisy Farbstein do godz. 8.00, czyli na dwie godziny przed rozpoczęciem inauguracji, z metra skorzystało 318 422 osoby.

15.18 Służby porządkowe postawione są w stan najwyższej gotowości. Ministerstwo Bezpieczeństwa Krajowego twierdzi, że nie ma wiarygodnych gróźb zamachu, ale jest przygotowane na wszelkie potencjalne zagrożenie, w tym atak broni chemicznej.

Dyrektor Secret Service Mark Sullivan przyznał, że wtorkowa inauguracja jest największym przedsięwzięciem, w jakim do tej pory brał udział. Bezpieczeństwa strzeże 4000 policjantów i około 4000 funkcjonariuszy z 96 innych służb zostanie rozmieszczonych w całym kraju. Służbę będą pełnili również członkowie Secret Service, FBI i policja Kapitolu.

15.17 Papież Benedykt XVI wysłał list do prezydenta-elekta. Prosi w nim, by jako nowy prezydent "szukał zrozumienia, współpracy i pokoju między narodami"

15.16 Barack Obama zaczął dzień od porannej mszy w kościele pod wezwaniem św. Jana. Towarzyszy mu żona Michelle. Ostatnią noc przed inauguracją Obamowie spędzili w położonej na przeciwko Białego Domu rezydencji dla gości prezydenta Blair House.

Barack i Michelle Obama wychodzą z kościoła

REUTERS

Tysiące ludzi gromadzą się na ulicach Waszyngtonu

AP

15.15 Od rana w Waszyngtonie gromadzą się tłumy. Ludzie zajmują miejsca przed Kapitolem i na ulicach wzdłuż przejazdu parady. Wszyscy czekają na inaugurację 44. prezydenta USA.