Wyjątkowe odkrycie w Bałtyku. Gąsienica sprzed 44 mln lat w bursztynie

Niemieccy badacze dokonali niezwykłego odkrycia. W bursztynie wyłowionym z Morza Bałtyckiego odkryli nieznany wcześniej gatunek gąsienicy. Robaczek liczy sobie około 44 mln lat i mierzy niecałe pół centymetra.
Zobacz wideo

Larwa motyla gatunku Eogeometer vadens znalezionego w Morzu Bałtyckim to wyjątkowe odkrycie. W piśmie naukowym "Scientific Reports" ukazało się osobne opracowanie poświęcone temu znalezisku. Jego główny autor, Axel Hausmann, podkreśla, że to pierwszy odnotowany przypadek odkrycia gąsienicy dużego gatunku motyli w stadium larwalnym, która byłaby aż tak wiekowa.

Naukowcy odkryli gąsienicę sprzed 44 mln w bałtyckim bursztynie

Larwa została znaleziona przez monachijskich badaczy w płaskim kawałku bursztynu o wymiarach 30x20 mm o wysokości 4 mm. Bursztyn pochodzi z Morza Bałtyckiego, gdzie znajdują się największe znana złoża tego surowca. Sama gąsieniczka ma długość 5 mm.

Wyjątkowe odkrycie w Bałtyku. Gąsienica sprzed 44 mln lat w bursztynieWyjątkowe odkrycie w Bałtyku. Gąsienica sprzed 44 mln lat w bursztynie Fischer, T.C., Michalski, A. & Hausmann, A. Gąsiennica (Lepidoptera, Geometridae). Sci Rep 9, 17201 (2019) doi:10.1038/s41598-019-53734-w, CC BY 4.0

Larwa należy do gatunku motyli określanych jako Miernikowcowate. To jedna z trzech największych rodzin motyli. która liczy sobie około 23 tysiące gatunków. Ich gąsienice różnią się wyglądem od gąsienic innych gatunków - zamiast pięciu mają od dwóch do trzech par odnóży.

Średnica głowy odkrytej właśnie gąsienicy jest ok. 1,5 raza większa niż średnica jej odwłoka. Naukowcy zauważają, że ma też dobrze rozwinięte odnóża, choć jednej nóżki brakuje.

Axel Hausmann w w rozmowie z amerykańskim "Newsweekiem" zdradził, że bardzo rzadko znajduje się się gąsienice w bursztynie, co może łączyć się z ich nocnym trybem życia - żywica, z której powstaje bursztyn, wycieka za dnia.

Skąd pewność, że ta larwa ma około 44 mln lat? Bo mniej więcej na tyle datuje się wiek bałtyckiego złoża bursztynu.

Więcej o: