"Bardzo jasne światło" i "astronomiczna" prędkość. Władze badają relacje pilotów o UFO

Załogi kilku samolotów pasażerskich przelatujących nad Irlandią zaczęły równocześnie informować o dostrzeżeniu na niebie jasnych i bardzo szybko poruszających się obiektów. Nie zostały zidentyfikowane, czyli zostały UFO. Irlandzkie władze zajęły się tematem.

Tajemniczy jasny obiekt został dostrzeżony w rejonie południowo-zachodniego wybrzeża Irlandii dziewiątego listopada rano.

Doniesienia pilotów

Jak relacjonuje BBC, do kontroli lotów w Shannon zgłosiła się kapitan samolotu British Airways lecącego z Montrealu w Kanadzie do Londynu. Chciała wiedzieć, czy w jej okolicy odbywają się jakieś ćwiczenia wojskowe.

Kontrolerzy odparli, że nie, żadnych ćwiczeń nie ma. Pilot poinformowała wobec tego, że chwilę wcześniej niebo rozświetliło "bardzo jasne światło" a jakiś obiekt z dużą prędkością minął jej maszynę i "gwałtownie odleciał w kierunku północnym".

Do konwersacji dołączył się lecący w pobliżu pilot maszyny linii Virgin, który też widział coś bardzo jasnego. Według niego mógł być to meteor lub coś innego wchodzącego w atmosferę. Widział "obiekty poruszające się taką samą trajektorią". Dwa jasne punkty miały minąć jego maszynę z prawej strony i wznieść się z dużą prędkością.

Inny pilot lecący w okolicy stwierdził, że jasny obiekt poruszał się z "astronomiczną" prędkością rzędu Mach 2 (czyli około 2,5 tysiąca km/h). Rozmowy z kontrolą lotów można posłuchać tutaj (około 17 minuty).

Śledztwo i podejrzany kosmos 

Irlandzki Urząd Lotnictwa poinformował, że "w związku z informacjami od małej grupy pilotów o niecodziennej aktywności w powietrzu", zdecydowano się rozpocząć dochodzenie. Sprawa będzie badana w rutynowym trybie. Widziany przez pilotów obiekt nie został na razie zidentyfikowany, jest więc UFO (niezidentyfikowany obiekt latający).

W rozmowie z BBC astronom Apostolos Christou z obserwatorium w Armagh przypuszcza, że efektem śledztwa będzie stwierdzenie, iż był to mały kawałek kosmicznej skały wchodzący w atmosferę. - Coś, co potocznie nazywamy spadającą gwiazdą - mówi ekspert. Jego zdaniem musiał to być dość duży obiekt "wielkości orzecha włoskiego albo jabłka", aby wywołać takie reakcje pilotów.

- Wygląda na to, że od obiektu odpadały jakieś fragmenty, kiedy przelatywały obok samolotów, czego można by się spodziewać po większym kawałku skały wpadającym w atmosferę. W takiej sytuacji zazwyczaj rozpadają się - stwierdził. Dodał, że jest akurat okres dużej aktywności i nad Irlandią pojawia się wiele meteorów.

Więcej o:
Komentarze (62)
UFO nad Irlandią. Władze badają doniesienia pilotów
Zaloguj się
 • freejazzy

  Oceniono 18 razy 16

  "Według niego mógł być to meteo" vs "Dwa jasne punkty miały minąć jego maszynę z prawej strony i wznieść się z dużą prędkością" - poprawcie mnie, jeśli się mylę ale meteory raczej rzadko się wznoszą..?

 • js08836

  Oceniono 12 razy 8

  2. 5 Macha, to astronomiczna prędkość ? Meteor wchodzący w atmosferę ma prędkość 30 - 50 tys. km/godz., to 24 -40 Macha.

 • kaviar100

  Oceniono 8 razy 6

  To Macierewicz wypróbuje nowego "Orzeł 666"

 • justas32

  Oceniono 12 razy 6

  UFO to coś co leci i nie zostało rozpoznane. Nie należy mylić z mitologicznymi przybyszami z innych planet ..

 • precz_z_komunia

  Oceniono 4 razy 4

  Przecież to SuperAntoni :-)

 • kzet69

  Oceniono 4 razy 4

  2.5 macha to jest prędkość myśliwca na dopalaczach, a prędkość kosmiczna to 10 x więcej szanowna gimbazo z google translatora

 • kali555

  Oceniono 4 razy 4

  cyt: "Dwa jasne punkty miały minąć jego maszynę z prawej strony i wznieść się z dużą prędkością"

  od kiedy meteoryty sie wznosza????

 • ochujek

  Oceniono 3 razy 3

  Kubica trenował. 😏

 • Jan Tybicz

  Oceniono 2 razy 2

  Czyżby nasze najnowsze balony zaporowe zerwały się z uwięzi?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX