Małe psy sikają wyżej. Naukowcy rozwikłali tajemnicę zachowań czworonogów

Jak informuje "Journal of Zoology", naukowcy po obserwacji dużych i małych psów doszli do wniosku, że te drugie wyżej podnoszą nogi, aby zapachowy ślad moczu sugerował, że zostawił go większy pies.

Jak wiadomo, najważniejszym zmysłem dla psa jest węch. To dzięki niemu poznaje świat i inne zwierzęta. Podczas oddawania moczu, dorosły samiec zostawia zapachowy ślad, który pozwala innym psom rozpoznać jego płeć, wiek i stan zdrowia. Wysokość śladu świadczy również o tym, jak duży jest osobnik, który go zostawił. A ponieważ wielkość przekłada się na zdolność do dominacji i siłę, psom zależy, aby był on jak najwyższy. 

Zespół Betty McGuire z Cornell University w Ithaaca (USA) obserwował grupę psów różnych ras i rozmiarów podczas oddawania moczu. Zauważyli, że małe psy za każdym razem podnoszą nogę wyżej i bardziej do tyłu, dzięki czemu struga moczu trafia wyżej na pionową powierzchnię. Na tej podstawie naukowcy doszli do wniosku, że przedstawiciele mniejszych ras zdają sobie sprawę ze swoich rozmiarów i próbują stworzyć u innych psów przekonanie, że są większe i silniejsze niż w rzeczywistości.

Jak pomóc swojemu zwierzakowi przetrwać najgorętsze miesiące?

Więcej o: