Mae psy sikaj wyej. Naukowcy rozwikali tajemnic zachowa czworonogw

Jak informuje "Journal of Zoology", naukowcy po obserwacji duych i maych psw doszli do wniosku, e te drugie wyej podnosz nogi, aby zapachowy lad moczu sugerowa, e zostawi go wikszy pies.

Jak wiadomo, najważniejszym zmysłem dla psa jest węch. To dzięki niemu poznaje świat i inne zwierzęta. Podczas oddawania moczu, dorosły samiec zostawia zapachowy ślad, który pozwala innym psom rozpoznać jego płeć, wiek i stan zdrowia. Wysokość śladu świadczy również o tym, jak duży jest osobnik, który go zostawił. A ponieważ wielkość przekłada się na zdolność do dominacji i siłę, psom zależy, aby był on jak najwyższy. 

Zespół Betty McGuire z Cornell University w Ithaaca (USA) obserwował grupę psów różnych ras i rozmiarów podczas oddawania moczu. Zauważyli, że małe psy za każdym razem podnoszą nogę wyżej i bardziej do tyłu, dzięki czemu struga moczu trafia wyżej na pionową powierzchnię. Na tej podstawie naukowcy doszli do wniosku, że przedstawiciele mniejszych ras zdają sobie sprawę ze swoich rozmiarów i próbują stworzyć u innych psów przekonanie, że są większe i silniejsze niż w rzeczywistości.

Jak pomóc swojemu zwierzakowi przetrwać najgorętsze miesiące?