Smog może zabijać błyskawicznie. 64 lata temu w Londynie ludzie mieli w płucach kwas siarkowy

Smog nie jest tylko zanieczyszczeniem, które stopniowo szkodzi pogarszając nasze zdrowie. Czasem może zabić zdrowego człowieka w ciągu kilkunastu godzin.

Polska ma najgorsze powietrze w Unii Europejskiej. Owszem, martwimy się tym, ale o problemie myślimy raczej jako o czymś, co nie stanowi bezpośredniego zagrożenia. W końcu oddychać trzeba, jakoś to będzie, nagle nikt nie umrze. 

Jednak historia pokazuje, że to złudny spokój. W Londynie w 1952 roku wydarzyło się coś, co do dziś budzi grozę. 

Straszna mgła

Największym problemem było to, że w Londynie mgła to rzecz zwyczajna. Tak zwyczajna, że nawet gdy trwa kilka dni, nikt się nią specjalnie nie przejmuje. I to właśnie stało się przyczyną śmierci 12 000 osób, które zmarły w wyniku fatalnego połączenia kilku czynników.

Wszystko zaczęło się od nagłego ochłodzenia, które przyszło na początku grudnia 1952 roku. Londyńczycy zaczęli ogrzewać domy węglem mocno zanieczyszczonym siarką. Tańszy i gorszy węgiel był w tym czasie bardzo popularny w Wielkiej Brytanii. Równocześnie nad południe Wysp Brytyjskich nadciągnął antycyklon, który spowodował zablokowanie nad ziemią grubej warstwy powietrza – na kilka dni ustały normalne prądy i wiatry, które odpowiadają za wymianę powietrza.

I w tym momencie pojawiła się mgła. Początkowo była po prostu gęsta. Ale to dla mieszkańców Londynu żadna nowość. Dlatego rząd nie przejął się specjalnie ostrzeżeniami meteorologów, a życie w mieście toczyło się jak zwykle. Przynajmniej dopóki było to możliwe, bo mgła gęstniała z godziny na godzinę. Stopniowo ruch w całym mieście zaczął się zatrzymywać, bo widoczność spadła z kilku do zaledwie jednego metra.

W dodatku z mgłą zaczęło się dziać coś dziwnego. Nadzwyczajnie gęsta dodatkowo stała się żółtawa i śmierdząca. Równocześnie coraz więcej ludzi zaczęło mieć problemy z oddychaniem i, paradoksalnie, zdarzały się one często młodym i aktywnym osobom. Zaczęły też padać zwierzęta – w wielu miejscach widać było zdechłe ptaki czy koty.

Dalej wszystko potoczyło się bardzo szybko. Dziesiątki tysięcy ludzi zaczęły zgłaszać się do szpitali skarżąc się na duszności i ból w klatce piersiowej. Wiele osób zaczęło po prostu umierać – nieprzygotowana służba zdrowia nie dawała sobie rady z taką liczbą pacjentów. Sytuacja w ciągu kilku dni stała się katastrofalna, a miasto zostało sparaliżowane.

 12 000 śmierci

A potem nagle wszystko ustąpiło. W ciągu kilku godzin zmieniła się pogoda i wiatr rozwiał zabójczą mgłę. Tyle, że pozostawiła ona po sobie tragiczną sytuację – w ciągu kilku dni zmarło 4000 osób, a w wyniku powikłań i problemów wywołanych pięcioma dniami londyńskiej mgły umarło w sumie 12 000 ludzi. Ponad 150 000 trafiło do szpitali.

Co właściwie spowodowało tak poważną sytuację? Już wkrótce po wydarzeniach nazwanych Wielkim Londyńskim Smogiem okazało się, że winne było połączenie wyjątkowo gęstej mgły z dymem powstałym podczas spalania zanieczyszczonego siarką węgla. W powietrzu powstała zawiesina kwasu, który wdychany do płuc powodował ich uszkodzenia.

Nie było natomiast wiadomo, dlaczego akurat w tych dniach sytuacja była tak dramatyczna. W końcu to nie pierwszy ani nie ostatni raz, gdy w zadymionym Londynie pojawiła się mgła.

Kwas siarkowy w płucach

Ostateczną odpowiedź dały dopiero badania przeprowadzone ostatnio przez naukowców z Wielkiej Brytanii, Chin i USA. Okazało się, że w 1952 roku w Londynie w powietrzu pojawił się kwas siarkowy, który teoretycznie nie powinien powstawać w takich warunkach. Zasadniczą rolę odegrała obecność dwutlenku azotu, innego produktu spalania węgla kamiennego, który ułatwił powstawanie siarczanów. To one, rozpuszczając się w wodzie, dały zabójczą zawiesinę.

Drugim elementem było długie zaleganie mgły. Początkowo jej krople były duże i rozpuszczające się w nich siarczany tworzyły mocno rozcieńczony roztwór kwasu. Z czasem jednak woda parowała i stężenie kwasu siarkowego rosło. W końcu miasto wypełniły maleńkie kropelki silnego kwasu, który z łatwością docierał do płuc drażniąc je i niszcząc. 

Dramat, jaki rozegrał się w tych dniach w Londynie pokazano w 4. odcinku serialu "The Crown", który można obejrzeć na Netflixie. Mniej tam nauki, są za to pokazane polityczne kulisy całej sytuacji, które przyczyniły się jeszcze do powiększenia zagrożenia. 

Stężenie rakotwórczego B[a]P w Europie w 2012 r.Stężenie rakotwórczego B[a]P w Europie w 2012 r. Fot. European Environment Agency / Population-weighted concentration field of annual mean BaP

Czy do podobnej sytuacji może dojść dziś? Niestety jest to możliwe zwłaszcza tam, gdzie do ogrzewania używa się starych pieców paląc w nim czym popadnie. Czyli - w Polsce. Oczywiście wymaga to zbiegu różnych okoliczności, ale przykład Londynu pokazuje, że nie jest on niemożliwy. Tym bardziej, że już teraz powietrze w Polsce jest ogromnie zanieczyszczone.

Komentarze (215)
Smog może zabijać błyskawicznie. 64 lata temu w Londynie ludzie mieli w płucach kwas siarkowy
Zaloguj się
 • Jacek Grzejdziak

  Oceniono 44 razy 28

  13 lat mieszkałem w Londynie. Kiedy wróciłem do Polski, zimą powietrze jest nie do wytrzymania dla nas i naszych dzieci. Staramy się nie wychodzić z domu w godzinach, kiedy ludzie wracają do domów i odpalają piece. Moje dzieci mówią, że śmierdzi. Sytuacja jest na tyle poważna, że chcemy wyjechać z Polski. Znajomi nie widzą żadnego problemu. Mówią, że przesadzamy. Polacy kupują czajniki z filtrem do wody choć władze mówią, że wodę z kranu można pić(sami ją pijemy, piliśmy też w UK i USA) a informacje o smogu ignorurą.Odporność na wiedzę nam imponuje w Polsce.

 • Wojciech Konopacki

  Oceniono 35 razy 27

  Przecież od lat wmawia sie nam, że jesteśmy zielonymi płucami Europy, mamy największy zasób leśny, ktory właśnie zaczynamy wycinać na potęgę, zeby znaleźć kase na 500plusy. Dziw nad dziwy :)

 • face42

  Oceniono 32 razy 24

  Polska to w ogóle jeden wielki dramat - powietrze najgorsze, wody brak, pustynniejemy, a jak już jest, to zanieczyszczona jak nigdzie, a w morzy zimna i trzeba do Chorwacji, schroniska dla zwierząt pękają w szwach, ZUS zdycha, sądy przewlekłe, kopalnie nierentowne, rolnicy nie mają zbytu, PiSowcy nie mają rozumu, krzyże stawiane i zawieszane na już stojących i zawieszonych krzyżach, liga kabaretowa, kabaret głupi jakby go tylko Wolski z Pietrzakiem robili i tak dalej

 • blechtrommel

  Oceniono 31 razy 21

  Dla paździerzy z obecnej władzy alarmowanie o zanieczyszczeniu powietrza jest lewacką propagandą ekooszołomów.

 • newpatric

  Oceniono 23 razy 19

  PIS nic z tym nie robi, dlatego trzeba się ich pozbyć jak najszybciej, zanim tysiące Polaków poumierają z powodu zaniedbań PIS.

  Są winni, co do tego nie ma wątpliwości.

 • dobrylos

  Oceniono 17 razy 17

  W powietrzu polskich uzdrowisk XXI wieku o tej porze roku wystepuje głównie benzopiren i pochodne spalania szajsowatego węgla, starych kaloszy,piór z kury i starych pantofli babci. Władze uzdrowisk oczywiscie nic nie robią aby skończyć z tym smrodzeniem,bowiem moze tp zaszkodzić urzednikom w kolejnych wyborach i tak ten syf trwa od lat.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 17 razy 13

  a PIS... ma zamiar przepchnąc ustawę, która zezwoli w elektrowniach palić MEBLAMI

  i to nie tylko narodowymi, ale z całej EUROPY

 • l1l99

  Oceniono 22 razy 12

  śmierdzi pisem

 • pilot.tv

  Oceniono 11 razy 11

  I tu pojawia sie pytanie - jakim prawem w Polsce pobierana oplata klimatyczna?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX