Miękka i wilgotna skóra, a w żołądku ostatni, niestrawiony posiłek. Niezwykła mumia po 2000 lat

Jak może wyglądać ludzkie ciało po ponad 2000 lat? Nawet poddane mumifikacji wysycha i człowieka przypomina głównie z kształtu. Inaczej jest z ciałem Xin Zhui, chińskiej arystokratki, która zmarła w 163 roku p.n.e.

Jej mumia zachowała się w niezwykłym stanie - skóra jest nadal miękka, stawy zginają się a wewnątrz znajdują się wszystkie organy wewnętrzne.

Ciało Xin Zhui odkryto w 1971 roku podczas kopania kanału wentylacyjnego dla szpitala. Wewnątrz wzgórza znaleziono trzy grobowce należące do arystokratki i członków jej rodziny. Ciało Xin Zhui znajdowało się w czterech sosnowych trumnach umieszczonych jedna w drugiej. Wypełniono je węglem drzewnym i uszczelniono gliną. Przed złożeniem do grobu zwłoki owinięto 20 warstwami jedwabiu i zanurzono w płynie o właściwościach konserwujących. 

Głowa mumii Xin ZhuiGłowa mumii Xin Zhui Fot. Dennis Cox / Alamy Stock Photo

Pojawiły się uszkodzenia

Po odnalezieniu ciała przeprowadzono jego sekcję i to ona jest źródłem większości informacji na temat Xin Zhui. Niestety już samo wydobycie mumii doprowadziło do jej uszkodzeń - działanie tlenu zmieniło strukturę tkanek. Na współczesnych zdjęciach widać, że skóra w wielu miejscach pomarszczyła się i zniekształciła, ale naukowcy badający zwłoki zaraz po ich odnalezieniu opowiadają, że wyglądały niemal na świeżo złożone do grobu. Trudno stwierdzić, czy zniekształcenia twarzy powstały podczas 2000 lat spoczywania w trumnach czy przez ostatnie 45 lat ekspozycji mumii.

Zabił ją tryb życia

Analiza ciała przyniosła niezwykle szczegółowe dane nie tylko na temat samej Xin Zhui, ale całej epoki, w której żyła. Kobieta należała do najwyższych elit dynastii Han - i, paradoksalnie, to ją zabiło. Stwierdzono, że bezpośrednią przyczyną śmierci 50-latki był atak serca. W jej naczyniach krwionośnych znajdowało się wiele złogów, które doprowadziły do śmierci. Xin Zhui cierpiała na poważną nadwagę wywołaną złą dietą oraz brakiem ruchu. Ten z kolei ograniczony był z powodu wypadniętego dysku, który musiał wywoływać bardzo silny ból.

Bogactwo dawało dostęp do pokarmów, które pogarszały stan zdrowia kobiety - dużą część diety stanowiło mięso, dużo było w niej węglowodanów. Badanie wykazało, ze Xin Zhui cierpiała z powodu kamieni żółciowych, z których jeden zablokował niemal całkowicie drogi żółciowe. Kobieta miała też zaawansowaną cukrzycę, nadciśnienie i chorą wątrobę.

Doskonale zachowane stopy mumiiDoskonale zachowane stopy mumii Fot. Dennis Cox / Alamy Stock Photo

138 pestek melona

Sekcja pokazała, że tuż przed śmiercią Xin Zhui jadła melony - w jej żołądku i jelitach znaleziono 138 pestek tego owocu. Jak czytamy na stronie Acient Origins pestki takie ulegają strawieniu po około godzinie od ich spożycia, więc śmierć musiała nastąpić wkrótce po posiłku.

Tak precyzyjne informacje mam dzięki chińskiej metodzie mumifikacji ciała. W przeciwieństwie do Egipcjan Chińczycy nie usuwali wnętrzności i pozostawiali ciało w takim stanie, w jakim człowieka zastała śmierć. Dbali za to o doskonałą izolację przed działaniem czynników zewnętrznych i bakterii - pięć ton węgla drzewnego doskonale sprawdziło się jako filtr chroniący ciało przed wpływami zewnętrznymi.

Dziś niezwykła mumia znajduje się w Muzeum Prowincji Hunan w Chinach, gdzie obok ciała znajduje się ogromna kolekcja przedmiotów wydobytych z grobów Xin Zhui i członków jej rodziny. Korzystając z technik stosowanych w kryminologii odtworzono również wygląd arystokratki, choć wyraźnie "zdjęto" jej nieco kilogramów. Rekonstrukcję wraz z ubraniami odtwarzającymi te sprzed 2000 lat można obejrzeć w muzeum. 

Rekonstrukcja wyglądu i ubioru Xin ZhuiRekonstrukcja wyglądu i ubioru Xin Zhui Fot. Dennis Cox / Alamy Stock Photo

 

Komentarze (81)
Miękka i wilgotna skóra, a w żołądku ostatni, niestrawiony posiłek. Niezwykła mumia po 2000 lat
Zaloguj się
 • kocurxtr

  Oceniono 24 razy 16

  wygląda jak Kaczynski
  tylko, że jest pożyteczniejsza

 • ebom

  Oceniono 20 razy 14

  Ale jak to, przeciez kiedyś ludzie nie chorowali na cukrzycę, nadciśnienie, kamienie żółciowe... i to jeszcze w Chinach! Czyżby wszyscy zwolennicy starożytnych diet i magicznych terapii gadali bzdury wyciągnięte prosto z tyłka?? <sarkazm>

 • pantograff

  Oceniono 25 razy 13

  Jarusia też zamarynują i bedzie na prezesem po wieki wieków.

 • panndora

  Oceniono 18 razy 12

  Mnie przypomina kaczalnika

 • zgryz3

  Oceniono 12 razy 10

  Zdumiewające. W 1971 roku nie było aparatów fotograficznych, by zamiast opowieści o wyglądzie mumii tuż po jej wydobyciu pokazać zdjęcia?

 • sadul

  Oceniono 11 razy 9

  Z daleka przypomina Kim Dzong Ila. Z bliska w sumie też.

 • potp

  Oceniono 7 razy 7

  Pestki ulegają strawieniu godzinę od spożycia? bzdura, w kale można znaleźć nienaruszone pestki, które w przewodzie pokarmowym spędziły około doby.

 • somtam

  Oceniono 11 razy 7

  Duzo wspolnego z jarkiem, bedzie zolty bo zolc go zaleje i tez nie zdazy strawic. Tyle ze on skonczy we wspolnym grobie, bez balsamu!

 • bene_gesserit

  Oceniono 7 razy 7

  Już widzę te tabuny wielbicielek i wielbicieli operacji kosmetycznych, którzy zabijają się, żeby zdobyć informacje nt 'substancji konserwujących', które działają przez setki lat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX