NASA wybrała 18 roślin, które najlepiej oczyszczają powietrze

W specjalnym badaniu NASA ustaliła listę roślin, które powinny się znaleźć w każdym biurze i domu.

Benzen, amoniak, ksyleny, trichloroetylen i aldehyd mrówkowy - to pięć chemicznych zanieczyszczeń, które często krążą w powietrzu, którym na co dzień oddychamy. Pochodzą ze spalin, dymu papierosowego ale także z farb, barwników czy elementów, z których zbudowane są pomieszczenia. Codzienne wdychanie tego "koktajlu" może być niebezpieczne dla zdrowia - co prawda stężenie szkodliwych substancji nie jest zwykle wysokie, ale często jesteśmy narażeni na nie dzień po dniu przez całe lata. 

Dlatego jeszcze w 1989 roku Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA - przeprowadziła badanie dotyczące wpływu roślin na czystość chemiczną powietrza. Przebadano dużą grupę roślin i wybrano te, które najskuteczniej oczyszczają powietrze. Rekordzistami okazały się dracena odwrócona i chryzantema wielkokwiatowa. 

Za oczyszczanie powietrza odpowiada w dużej części układ korzeniowy roślin i mikroorganizmy żyjące w glebie, które różnią się w zależności od gatunku rośliny. Dlatego zgodnie z zaleceniami NASA najskuteczniejsze jest takie ustawienie roślin, by powietrze mogło docierać do korzeni. Specjaliści zalecają nawet stosowanie konstrukcji, która przy pomocy wentylatora wymusza przepływ powietrza przez glebę. Podkreślają, że przynajmniej jedna roślina powinna przypadać na 10 metrów kwadratowych pomieszczenia. 

A oto lista 18 roślin, które najskuteczniej oczyszczą powietrze. Ale uwaga - niektóre z nich są trujące, więc osoby mające małe dzieci oraz zwierzęta domowe powinny upewnić się przed zakupem, czy dana roślina jest dla nich odpowiednia. 

NASA wybrała 18 roślin, które najlepiej oczyszczają powietrzeNASA wybrała 18 roślin, które najlepiej oczyszczają powietrze Rys. Gazeta.pl

 

Więcej o: