Co setny Polak ma koło ucha taką dziurkę. Skąd się wzięła?

Jeden procent mieszkańców Polski rodzi się z tym dziwnym otworkiem, który zazwyczaj nie sprawia kłopotu, choć czasami trzeba interwencji chirurga.

 Być może nigdy tego nie zauważyłeś - no chyba, że należysz do grupy ludzi, którzy urodzili się z przetoką przeduszną. W ten sposób lekarze nazywają mały otwór w skórze, który pojawia się czasami na krawędzi chrząstki tworzącej małżowinę uszną. 

Zwykle nie stanowi on problemu, jednak czasem prowadzi do utworzonego pod skórą torbieli i zakażenia bakteryjnego. Wtedy potrzebne jest leczenie antybiotykami, a czasami, gdy infekcje się powtarzają, usunięcie całej struktury. Jak piszą lekarze z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego problemem bywa określenie przebiegu i kształtu utworzonej pod skórą jamy. 

Przetoka przeduszna jest drobną wadą rozwojową powstałą we wczesnym okresie życia płodowego. Pojawia się, gdy nastąpi niepełne połączenie struktur I i II łuku skrzelowego. Choć łuki skrzelowe kojarzą się (słusznie) z rybami, to pojawiają się u wszystkich kręgowców na jednym z etapów rozwoju. Pojawienie się przetoki jest cechą dziedziczoną. U większości osób pojawia się ona tylko po prawej stronie, w niektórych przypadkach obserwuje się ją obok obu małżowin usznych. 

U rasy kaukaskiej przetoka przeduszna pojawia się u około 1 procenta ludzi, ale w niektórych obszarach Afryki ma ją aż co 10 człowiek. W niektórych kulturach przypisuje się jej szczególne znaczenie - w Etiopii uważa się, że jest oznaką świetnego zdrowia. 

W rzeczywistości ten mały otwór bywa czasami związany z pojawianiem się poważniejszych wad rozwojowych - zespółu skrzelowo-uszno-nerkowego czy zespołu Beckwitha-Wiedemanna. To jednak rzadkie przypadki i zwykle przetoka przeduszna pozostaje nietypową cechą urody. 

A TERAZ ZOBACZ: Przekonali się, co czuje kobieta w 7 miesiącu ciąży

Komentarze (58)
Co setny Polak ma koło ucha taką dziurkę. Skąd się wzięła?
Zaloguj się
 • david78220

  Oceniono 20 razy 8

  A juz myslalem, ze min. Kaminski z CBA wstawia Polakom jakies czipy. Ale do tego pewnie niedlugo tez dojdziemy...

 • abtmarketing

  Oceniono 7 razy 7

  Sa wazniejsze dziurki.

 • e-kacperek

  Oceniono 6 razy 6

  Mam całe życie i dopiero teraz się dowiedziałem (po 45 latach ) co to jest i jak się nazywa.

 • ochujek

  Oceniono 12 razy 6

  Idealne miejsce na kamerkę.

 • pistolet_prezesa

  Oceniono 5 razy 5

  Nie wierzcie, te otwory występują tylko u dzieci z programu 4k+. Potem wszczepiają im tam implanty, które każą im głosować na PiS, albo nic nie robić.

 • Omar Hejaz

  Oceniono 4 razy 4

  Niestety, ja posiadam takie dziwactwo. W sumie nie przeszkadza, ale czasami jest troche upierdliwe. A dbanie o higiene tego miejsca jest dosyć uciążliwe. Zbiera się tam taka wydzielina , która ma bardzo przykry zapach.

 • Mateusz Paprzycki

  Oceniono 3 razy 3

  Uff a ja myślałem że jak byłem mały to ufo mnie porwało. Mam takie po obu stronach i nic mi się nie dzieje z tym

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX