Rzęsty tak długie i gęste, że z pewnością nie chcielibyście ich mieć

Gęste, długie rzęsy - tak długie, by trudno było oderwać od nich wzrok. Marzenie? W tym przypadku to raczej koszmar.

Wydłużające, pogrubiające i podkręcające tusze, odżywki i szczoteczki - wszystko po to, by rzęsy wyglądały na dłuższe, grubsze i gęstsze. Tymczasem są ludzie, dla których takie rzęsy to poważny problem.

U niektórych występują tak zwane rzęsy olbrzymie czyli trichomegalia rzęs - fanpage Patolodzy na klatce (który szczerze polecamy, choć tylko osobom o mocniejszych żołądkach) opisuje wadę, która powoduje poważny przerost rzęs. Osiągają one długość nawet kilku centymetrów i mogą wywoływać wiele problemów - pod ich ciężarem trudno jest otwierać powieki, zakręcające się włosy mogą drażnić spojówki i rogówkę.

Przyczyn tej dziwnej przypadłości może być wiele. U rodzeństwa opisanego w artykule "Familial eyelash trichomegaly: The case of a sister and a brother”, 16-letniej dziewczyny i jej 2-letniego brata podłoże jest genetyczne i - jak widać - dziedziczne. Jednak, jak pisze autorka Patologów na klatce, przyczyną mogą być też różne infekcje (np. HIV) albo choroby autoimmunologiczne takie jak toczeń. Bywa, że trichomegalia pojawia się w wyniku stosowania leku wykorzystywanego do zwalczania raka płuc.

Poza rzęsami olbrzymimi mogą pojawiać się też inne wady - na przykład podwójny a nawet potrójny rząd rzęs, które drażnią rogówkę. Zdarza się też wrodzona wada polegająca na całkowitym braku rzęs.

Więcej o: