Nigdy jeszcze nie było tak gorącego roku. Z naszym klimatem dzieje się coś bardzo złego

Od kiedy rejestrujemy pomiary temperatury, nigdy jeszcze nie było tak gorącego roku. NASA wydała bardzo alarmujący raport.

Tak ciepłego półrocza nie było przynajmniej od 140 lat, czyli od czasu, gdy zaczęliśmy stale rejestrować temperatury. Każdy z miesięcy 2016 roku bił rekordy, a średnia z tego okresu o 1,3 stopnia Celsjusza przekroczyła średnie z końca XIX wieku.

Zazwyczaj NASA publikuje raporty o klimacie Ziemi na koniec roku. Jednak teraz, po raz pierwszy, ukazał się półroczny raport. Zdecydowano się na jego publikację ze względu na poważną i nietypową sytuację klimatyczną.

Sześć pierwszych miesięcy 2016 roku było najcieplejszym półroczem od 1880 rokuSześć pierwszych miesięcy 2016 roku było najcieplejszym półroczem od 1880 roku Rys. NASA/Goddard Institute for Space Studies

Wraz ze wzrostem temperatury na całej planecie zanotowano rekordowo niski zasięg pokrywy lodowej na Arktyce - aż o 40 procent mniejszy, niż na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. To wskaźnik pokazujący, że anomalia temperaturowa ma faktyczny wpływ na stan planety. Rejon arktyczny jest szczególnie podatny na zmiany, bo im więcej lodu się topi, tym mniej promieni słonecznych jest odbijanych. To powoduje dalsze nagrzewanie się i topnienie - mechanizm sam się napędza.

Jednym z czynników wywołujących tak wysokie temperatury na Ziemi jest silne w tym sezonie zjawisko El Nino. Jednak zdaniem specjalistów z NASA to nie ono odpowiedzialne jest za bardzo mocny trend wzrostowy. Jego przyczyną jest ogrzewanie się klimatu Ziemi wywołane emisją gazów cieplarnianych przez człowieka.

Komentarze (397)
Nigdy jeszcze nie było tak gorącego roku. Z naszym klimatem dzieje się coś bardzo złego
Zaloguj się
 • achaszwerosz

  Oceniono 84 razy 54

  Uwielbiam mój naród, motorniczy tramwaju, dwie sprzątaczki, górnik, sprzedawca hod dogów, nauczyciel wuefu, trzech bezrobotnych, radny miasta stołecznego, ksiądz i prostytutka zanegowali w komentarzach ustalenia naukowców, bo sami wiedzą lepiej. Wiedzę swą opierają na wieloletnich studiach stron internetowych i arcydługich seminariach na forach, na których wymieniają spostrzeżenia i poglądy z innymi przedstawicielami tego najlepiej na świecie wykształconego narodu.

 • ksiadztezczlowiek

  Oceniono 82 razy 40

  Wkurz.. mnie gdy jest tylu durniow, ktorzy nie biora tej sprawy powaznie (za 100 lat Polska bedzie w duzej czesci pustynia). Jeszcze 5 lat temu robiac wpisy na temat zmiany klimatu i jego konsekwencjach, nawet tu, na tym portalu dostawalem prawie same minusy i odpowiedzi: zmiany klimatu nie ma. Wiekszosc czlonkow dzisiejszego rzadu tak tez sie wypowiadalo i dalej prowadza te durna polityke utrzymywania kopaln, ograniczenia rozwoju odnawialnych zrodel energii. To szkodzi naszym potomkom, to szkodzi polskiej gospodarce (ktora nie jest innowacyjna), to bedzie szkodzic naszym portfelom i chociazby ze wzgl. na uzaleznienie od surowcow - nam by sie polityka ochrony klimatu oplacala. Ale nie, beda placic kary, beda placic za certyfikaty CO2. Sorry, co za durny narod (w wiekszosci)!

 • mg_40

  Oceniono 20 razy 16

  I tak sie już nie da zatrzymać ocieplania. Kanadyjska i rosyjska wieczna zmarzlina rozmarza latem uwalniając ogromne ilości metanu i ditlenku węgla. Proces ocieplania ma już swoje dodatnie sprzężenie zwrotne i jest nie do zatrzymania

 • greg.waw

  Oceniono 32 razy 16

  Jest wiele czynników, które powodują dodatnie sprzężenie zwrotne przy wzroście temperatury, np.: mniejsza pokrywa śnieżna powoduje większą absorpcję ciepła, wyższa temperatura powoduje szybsze parowanie wody z oceanów (a para wodna jest jednym z najsilniejszych gazów cieplarnianych), wzrost temperatury uwalnia metan zgromadzony w wiecznej zmarzlinie (metan jest także bardzo silnym gazem cieplarnianym), itd., itp.
  W efekcie tego po przekroczeniu pewniej granicy dalszy wzrost temperatury będzie błyskawiczny, być może właśnie ten etap się rozpoczyna...

 • single_malt

  Oceniono 25 razy 9

  w Polsce zadnej zmiany klimatu nie bedzie bo mamy PIS i pakt rzadowy z Janem Pawlem II.

 • fulko_de_lorche

  Oceniono 5 razy 5

  a prezes wszystkich prezesów twierdzi że nie ma żadnych dowodów na efekt cieplarniany i naród mu wierzy i ufa!

 • zydgejmasoncyklista

  Oceniono 9 razy 3

  Nie za bardzo rozumiem te wieczne pretensje do Europy. Największymi ,,trucicielami" są USA i Chiny - to do nich powinna być wystosowana petycja i ostrzeżenie.
  A tak na marginesie - też czytam badania innych naukowców, którzy nie do końca zgadzają się z teorią ocieplenia klimatu przez tzw. gazy cieplarniane. Badania Ziemi przez 130 lat to zdecydowanie za mało, gdy klimat zmieniał się tu przez miliony lat. A co z aktywnością Słońca - słynne minimum Maundera i Daltona? Wtedy na wodach zamarzniętego Bałtyku stała karczma a mrozy -40 stopni C były normą. Dość kontrowersyjne jest to ograniczanie emisji CO2, gdy jeden wybuch wulkanu może zniweczyć 10 lat ograniczenia emisji. Jak nie wiadomo o co chodzi - to chodzi o pieniądze. A te najlepiej wykorzystał pan wiceprezydent USA Al Gore, posiadający udziały w firmach ekologicznych...

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 19 razy 3

  Nigdy jeszcze nie było tak gorącego roku - zgoda.
  Rzecz w tym, że ponoć "z naszym klimatem dzieje się coś bardzo złego".
  A co w tym złego, że w naszym klimacie spala sie w zimie mniej węgla by ogrzać mieszkania?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX