Nigdy jeszcze nie było tak gorącego roku. Z naszym klimatem dzieje się coś bardzo złego

Od kiedy rejestrujemy pomiary temperatury, nigdy jeszcze nie było tak gorącego roku. NASA wydała bardzo alarmujący raport.

Tak ciepłego półrocza nie było przynajmniej od 140 lat, czyli od czasu, gdy zaczęliśmy stale rejestrować temperatury. Każdy z miesięcy 2016 roku bił rekordy, a średnia z tego okresu o 1,3 stopnia Celsjusza przekroczyła średnie z końca XIX wieku.

Zazwyczaj NASA publikuje raporty o klimacie Ziemi na koniec roku. Jednak teraz, po raz pierwszy, ukazał się półroczny raport. Zdecydowano się na jego publikację ze względu na poważną i nietypową sytuację klimatyczną.

Sześć pierwszych miesięcy 2016 roku było najcieplejszym półroczem od 1880 rokuSześć pierwszych miesięcy 2016 roku było najcieplejszym półroczem od 1880 roku Rys. NASA/Goddard Institute for Space Studies

Wraz ze wzrostem temperatury na całej planecie zanotowano rekordowo niski zasięg pokrywy lodowej na Arktyce - aż o 40 procent mniejszy, niż na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. To wskaźnik pokazujący, że anomalia temperaturowa ma faktyczny wpływ na stan planety. Rejon arktyczny jest szczególnie podatny na zmiany, bo im więcej lodu się topi, tym mniej promieni słonecznych jest odbijanych. To powoduje dalsze nagrzewanie się i topnienie - mechanizm sam się napędza.

Jednym z czynników wywołujących tak wysokie temperatury na Ziemi jest silne w tym sezonie zjawisko El Nino. Jednak zdaniem specjalistów z NASA to nie ono odpowiedzialne jest za bardzo mocny trend wzrostowy. Jego przyczyną jest ogrzewanie się klimatu Ziemi wywołane emisją gazów cieplarnianych przez człowieka.