Stres jest stałym elementem życia, ale są pewne sytuacje, które mają na nas szczególny wpływ. By ocenić ich znaczenie i zagrożenie, jakie stwarzają, opracowano specjalną skalę zawierającą 43 zdarzenia, które wywołują najsilniejszy stres. Autorami badania są Thomas Holmes i Richard Rahe, psychiatrzy.
Według ich teorii na nasze życie wpływają stresory - wydarzenia, które generują określony poziom stresu wymagający od człowieka różnego wysiłku i zaangażowania. Zdaniem Holmesa i Rahe'go wpływ stresorów sumuje się - jeśli w ciągu roku zbierze się zbyt wiele stresujących czynników, to znacząco rośnie ryzyko zapadnięcia na wiele chorób.
Oto najbardziej stresujące zdarzenia, jakie mogą spotkać dorosłego człowieka:
Inaczej wygląda lista w przypadku dzieci - tu również na szczycie jest śmierć, ale dalej pojawiają się bardziej zaskakujące czynniki.
Jak ocenić, na ile stres może wpłynąć na nasze zdrowie? Holmes i Rahe stwierdzili, że najlepiej zsumować poziomy stresu wywołane przez różne stresory. Jeśli chcesz spróbować, weź długopis i kartkę. Przejrzyj listę 43 najsilniejszych stresorów. Zaznacz te, które miały miejsce w twoim życiu w ciągu ostatniego roku. Wynotuj wartości, które są im przypisane. I zsumuj je.
Jeśli twój wynik przekracza 300, to istnieje duża szansa zachorowania w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy.
Jeśli wynik mieści się w zakresie 150-299, masz średnio podwyższone ryzyko zachorowania.
Przy wartości poniżej 150 ryzyko zachorowania na chorobę wywołaną stresem jest niewielkie.
A oto lista stresorów i odpowiadających im wartości stresu w skali Holmes'a i Rahe'go:
Trzeba pamiętać, że powyższa skala ma charakter orientacyjny, a ludzie bardzo różnią się reakcjami na stres.