Zorza polarna na Jowiszu jest znacznie większa od całej Ziemi

Teleskop Hubble’a przesłał nowe zdjęcia zorzy tworzącej się wokół bieguna Jowisza. Jest niesamowita!

 

Jowisz, jak na gazowego giganta przystało, wszystko ma wielkie. Burza, która krąży w jego atmosferze od co najmniej 300 lat czyli Wielka Czerwona Plama, ma średnicę około dwukrotnie większą niż Ziemia. Olbrzymie są też zorze polarne, które w dodatku nigdy nie przestają świecić.

Najnowsze zdjęcie tego zjawiska przesłał Teleskop Hubble’a. To przygotowanie do wejścia na orbitę Jowisza sondy Juno - osiągnie ona cel około 5 nad ranem 5 lipca tego roku. Leci wraz z wiatrem słonecznym mierząc jego intensywność, a zebrane dane porównywane są ze zdjęciami z Hubble’a, co pozwala na ocenienie mechanizmu powstawania zorzy.

Widoczna na zdjęciu zorza świeci głównie w ultrafiolecie, a średnica zajmowanego przez nią obszaru przekracza 5-6 krotnie średnicę Ziemi. Zdjęcie powstało z połączenia fotografii Jowisza zrobionej w świetle widzialnym z fotografią zorzy.

Zjawisko pojawia się, gdy rozpędzone w polu magnetycznym cząstki zderzają się z atmosferą Jowisza i pobudzają gaz do świecenia. Na Ziemi to zjawisko pojawia się gdy aktywność Słońca rośnie i w naszą planetę trafia strumień cząstek wiatru słonecznego. Jednak Jowisz ma tak silne pole magnetyczne, że wychwytuje z przestrzeni wiele drobin, w tym materiał wyrzucany przez jego księżyce. Dlatego zorza polarna jest tam widoczna niemal bez ustanku.