NASA odkryła nowego satelitę Ziemi. Księżyc nie jest już sam

Jest znacznie mniejszy od Księżyca, ale dzielnie krąży wokół Ziemi od stu lat i pozostanie z nami jeszcze całe wieki.

 NASA ogłosiła odkrycie nowego naturalnego satelity Ziemi. Na razie obiekt nosi nazwę 2016 HO3. Jest niewielki - szacuje się, że ma średnicę 30-100 metrów. Okrąża naszą planetę po dość szerokiej, rozciągniętej orbicie. Paul Chodas z należącego do NASA Centrum Obiektów Bliskich Ziemi wyjaśnia:

Inna planetoida nosząca oznaczenie 2003 YN107 znajdowała się na podobnej orbicie ponad 10 lat temu, ale później opuściła nasze sąsiedztwo. Ta nowa planetoida jest znacznie silniej związana z Ziemią. Nasze obliczenia pokazują, że 2016 HO3 towarzyszy Ziemi od prawie stu lat i pozostanie tu przez kolejne stulecia.

Kształt orbity 2016 HO3 sprawia, że przez pół ziemskiego roku jest ona bliżej Słońca, niż nasza planeta, a przez drugie pół znajduje się dalej od niego. Technicznie rzecz biorąc planetoida obiega Słońce, pozostaje jednak uwięziona przez grawitację Ziemi, wokół której wiruje.

W ciągu dekad planetoida zbliża się i oddala od Ziemi. Gdy odlatuje zbyt daleko, grawitacja naszej planety ściąga ją z powrotem. Nie oddala się nigdy dalej, niż 100-krotna odległość do naszego Księżyca ani nie zbliża na mniej niż 38-krotna odległość. Jest zbyt mała, by dostrzec ją gołym okiem.

Nowy satelita został po raz pierwszy dostrzeżony 27 kwietnia 2016 przez Pan-STARRS 1 - znajdujący się na Hawajach teleskop wyspecjalizowany w poszukiwaniu bliskich Ziemi obiektów.

Możliwe, że wokół Ziemi krąży więcej podobnych satelitów, które pozostają nieodkryte ze względu na ich rozmiary i odległość. NASA stara się katalogować przelatujące niedaleko Ziemi i monitorować je, by móc zawczasu ostrzec o ewentualnym zderzeniu. Jednak orbita 2016 HO3 ma takie parametry, że planetoida nie stanowi dla nas żadnego zagrożenia.

Komentarze (27)
NASA odkryła nowego satelitę Ziemi. Księżyc nie jest już sam
Zaloguj się
 • marko_uk

  Oceniono 25 razy 7

  E tam,to tylko but Macierewicza. Zgubił jak spieprzał do Warszawy 10 kwietnia...

 • mer-llink

  Oceniono 3 razy 3

  Brawo, Gazeto, że podjęłaś drugą próbę opisania tego faktu.
  W pierwszej pan Cieśliński (art. "Mamy drugi księżyc! Krąży wokół Ziemi...." Piotr Cieśliński, 18.06.2016) albo nieudolnie przekładał z amerykańskiego źródła, albo frywolnie sobie potraktował terminy fachowe, albo jedno i drugie.
  Najwyraźniej wzięłaś sobie, Redakcjo, do serca tamtą niefortunną próbę i zleciłaś p. Piotrowi Stanisławskiemu drugie podejście (to dzisiejsze). Uważniej przeczytał tekst źródłowy i naprawił nieco lapsusów poprzednika.
  I to jest podejście dobre: samemu starać się naprawiać błędy. I przez to czytelnik też czuje się lepiej. Bo przez takie samokrytyczne i samokorygujące przedsięwzięcie mówisz, Droga Redakcjo, że jednak ciut zależy Ci na jakości publikacji, a być może także na szacunku czytelników.
  Pozdrawiam.

 • kot.ktory.kreci.karuzele

  Oceniono 3 razy 3

  To quasi-satelita, nie satelita. Szczegóły np. na Wikipedii.

 • SUM OiW

  Oceniono 2 razy 2

  Czarny rycerz jest znacznie bliżej i nikt o nim nie mówi. A ile jeszcze podobnych obiektów krąży wokół ziemi?

 • vandersexxx

  Oceniono 4 razy 2

  A kiedy napiszecie o 4. udanej próbie rakiety New Shepard / Blue Origin?

 • chelmiak

  Oceniono 1 raz 1

  Wszystkie planety gazowe mają pierścienie. Ziemia ma też ale bardzo rozrzedzony.

 • remifentanix

  Oceniono 3 razy 1

  To nie jest nic nowego! Astronom polski doc. Kazimierz Kordylewski w latach siedemdziesiątych, jeszcze przed NASA, obserwował w Karpatach, później w okolicach równika, obiekty pyłowe znajdujące się w punktach libracyjnych przewidzianych onegdaj przez Lagrange'a. Nazywano te minimalne rozjaśnienia na niebie wskazujące na obecność materii kosmicznej w wyróżnionych punktach mianem księżyców krakowskich. Punktów libracyjnych w układzie Ziemia, Słońce, Księżyc jest pięć. Gromadzi się w nich materia mineralna różnej wielkości, od ułamka milimetra do wielu metrów. Można powiedzieć, że są to mniej lub bardziej stabilne pułapki grawitacyjne dla materii z okolic Ziemi i Księżyca.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX