Co tu się dzieje? Ryba wewnątrz meduzy? Niewyjaśniona zagadka niezwykłego zdjęcia

Ryba wewnątrz meduzy - co się mogło stać? Została pożarta? A może zrobiła to celowo?

Niezwykle rzadkie zjawisko uchwycił na zdjęciu Tim Samuel, fotograf nurkujący na wschodnim wybrzeżu Australii. Sfotografował niewielką rybę, która płynęła wewnątrz meduzy.

 

Zdjęcie szybko stało się niezwykle popularne, jednak biolodzy morscy nie są pewni, co właściwie na nim się dzieje. Początkowo przypuszczano, że drapieżna meduza pożarła rybę, a ta pozostała w jej wnętrzu jeszcze żywa.

Jednak Tim Samuel wyjaśnił, że ryba sama wpłynęła do wnętrza parzydełkowca i nie wyglądała ani na przestraszoną, ani tym bardziej walczącą o życie. Płynęła kontrolując kierunek ruchu meduzy, choć wyraźnie nie szło jej to najlepiej, bo dziwna para kręciła się w kółko.

Być może więc ryba (prawdopodobnie to młody kranks żółtopłetwy) szukała schronienia i uznała, że meduza jest niezłym miejscem, by na chwilę schować się przed drapieżnikami. Trudno powiedzieć, czy spodobała jej się ta żywa kapsuła, czy nie potrafiła wydostać się z wnętrza meduzy. Tim Samuel rozważał rozdzielenie pary, ale ostatecznie uznał, że lepiej będzie pozostawić zwierzęta w spokoju.

Jak pisze na Instagramie Tim Samuel, kilka dni po tym, jak jego zdjęcie szeroko rozeszło się po internecie, otrzymał krótkie wideo od innego nurka. Brent Collins pisze, że podobne zachowanie widział kilka lat temu w pobliżu wyspy Guam. Może więc to nie przypadek, a celowe działanie młodych ryb?

 
Więcej o: