Szczepionki działają i są bezpieczne. Ale skąd mamy taką pewność?

Na facebookowym profilu Roberta Lewandowskiego pojawiło się zdjęcie, którym piłkarz zachęca do finansowania szczepień dla dzieci z Nepalu. Pod wpisem pojawiło się mnóstwo komentarzy pochodzących od osób, które uważają, że szczepienia są niebezpieczne i szkodliwe. Skąd wiemy, że w rzeczywistości szczepionki ratują życie i zdrowie ludzi?

1. Czy szczepionki są bezpieczne?

Szczepionka, jak każdy dopuszczony do sprzedaży produkt leczniczy, przechodzi skomplikowane i długie badania. Jeśli w ich trakcie okazuje się, że coś jest nie tak, dalsze badania i stosowanie preparatu jest wstrzymane.

Specjaliści obserwują też, co się dzieje gdy szczepionka jest już wprowadzona do użycia. W razie wątpliwości można ją wycofać, jednak takie przypadki zdarzają się niezwykle rzadko.

2. Czy szczepionki faktycznie działają?

O skuteczności szczepionek najlepiej świadczy to, że wkrótce po wprowadzeniu szczepień na daną chorobę obserwujemy wyraźny spadek liczby osób, które na nią chorują. Widać to też na pojedynczych osobach - zaszczepieni nie chorują, niezaszczepieni zapadają na chorobę. Tak było w przypadku polio, odry, różyczki, kokluszu i wielu innych chorób. Niektóre z nich, na przykład ospę prawdziwą (zwaną czarną) udało się dzięki szczepieniom całkowicie zlikwidować.

3. Czy szczepionki wywołują autyzm?

Nie, nie wywołują. Świadczą o tym dziesiątki badań i lata obserwacji. Taka obawa powstała po publikacji w 1998 roku artykułu Andrew Wakefielda, lekarza, który dopuścił się oszustwa by zarobić na testach wykrywających odrę. Później artykuł wycofano, jednak strach pozostał. Od tego czasu przeprowadzono jednak bardzo wiele badań i nie potwierdzono związku szczepień z autyzmem. Omyłkowe łączenie obu spraw bierze się stąd, że pierwsze objawy autyzmu pojawiają się w wieku około 14 miesięcy, a szczepionka przeciwko odrze, śwince i różyczce podawana jest w wieku około 13 miesięcy. Jednak zbieżność jest tu przypadkowa.

4. Czy szczepienia powinny być obowiązkowe?

Trudno o jednoznaczną odpowiedź. W Polsce i kilku innych krajach Europy istnieje ścisły obowiązek szczepień, w innych państwach europejskich prawo jest mniej wymagające w tej kwestii. Jednak zaletą istnienia obowiązku jest wysoki procent osób zaszczepionych, a dzięki temu małe prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się groźnych chorób.

W Kalifornii, gdzie nie ma obowiązku szczepienia i wielu ludzi z niego rezygnuje, zaczęły się pojawiać lokalne epidemie niebezpiecznych chorób takich jak odra. Obowiązek szczepienia dobrze się też sprawdza tam, gdzie ludzie łatwo zapominają o okresowych badaniach i szczepieniach.

5. Czy szczepienia są elementem spisku firm farmaceutycznych?

Wielu przeciwników szczepionek podnosi argument, że szczepionki są złotym interesem dla wielkich firm farmaceutycznych, więc są one skłonne posunąć się do oszustw byle sprzedać swój produkt. Na pewno firmy z branży farmaceutycznej wielokrotnie naraziły się opinii publicznej, jednak w tym wypadku podejrzenia nie mają podstaw. Szczepionki nie są najbardziej opłacalnym z produktów - znacznie więcej zarabia się na popularnych lekach przeciwbólowych czy zwalczających objawy przeziębienia sprzedawanych bez recepty.

Co więcej firmom farmaceutycznym finansowo znacznie bardziej opłaca się sprzedawać produkty leczące chorych, niż zapobiegające chorobom.

Przeczytaj o tym, jak Robert Lewandowski został zaatakowany przez przeciwników szczepień. 

Komentarze (130)
Szczepionki działają i są bezpieczne. Ale skąd mamy taką pewność?
Zaloguj się
 • rabingoldblatt

  Oceniono 38 razy 20

  ktoś tu dostał sraczki

  ale oczywiście "węgla" nie weźmie, bo to produkt koncernów farmaceutycznych:)))

 • Tomasz Wostal

  Oceniono 17 razy 15

  Moim zdaniem nieszczepione dzieci nie powinny chodzić do żłobka, przedszkola, szkoły, żeby nie stwarzały zagrożenia dla innych dzieci. Koniec i kropka. Ile można przerabiać to samo?

 • myslacyszaryczlowiek1

  Oceniono 19 razy 15

  Za czasów komuny, a więc informacja nie była skażona lobowaniem, podawano, że po szczepieniu jakiś bardzo mały odsetek ( np. jeden przypadek na kilkaset tysięcy) dzieci ma powikłania, a nawet następuje śmierć dziecka.. Ale skutki szczepień biorąc pod uwagę całą populację są bardzo korzystne. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości.

 • hummusmylove

  Oceniono 12 razy 12

  Argumenty argumentami, a dowody dowodami, a i tak są ludzie, którzy opierają się na WIERZE w skuteczność czy szkodliwość szczepionek. A wiara i rozum trochę się rozmijają, więc i tak nic ich nie przekona (może poza osobistą tragedią, np.chorobą dziecka, ale wtedy już trochę za późno).

 • wranek

  Oceniono 36 razy 12

  Trzeba być nieźle trzepnietym w głowę, Pani Jolu. żeby pisać takie brednie.
  Zaszczepiono już parę miliardów ludzi, a Pani ciagnie te swoje ciemnogrodzkie teksty.
  Jak jeszcze nie należy pani do Pisu, to zapisz się, debilko.

 • xynat

  Oceniono 14 razy 10

  Śmiechu warte. Znam gościa, który kilogramami wpieprza różne suplementy diety ale za ograniczenie kalorii czy więcej ruchu się nie zabierze. Wygląda jak hipopotam. Ale zarazem uważa, że szczepienia to spisek producentów farmaceutyków. Żal mi go. Znam też panią, której dziecko zmarło w wieku 2 lat na coś związanego z pneumokokami. Ale wcześniej nie zaszczepiła dziecka, no bo to światowy spisek z tymi szczepieniami. Dzieci jej koleżanek żyją i mają się świetnie, chociaż zostały zaszczepione tymi okropnymi, wstrętnymi i zabójczymi szczepionkami.

 • agnrodis

  Oceniono 9 razy 7

  Nie ma jak ciemnota, ktora teraz moze sie swobodnie wypowiadac na forum internetowym. Wolnosc osobista spowodowala, ze glupi i niedouczeni moga w nieskonczonosc powtarzac, swoje z palca wyssane poglady, i pozostali glupi sie na to lapia. Mysle, ze jak ktos nie rozumie na czym polega idea szczepien i jak ogromna role odegraly, to juz nic mu nie pomoze.

 • wiesscar

  Oceniono 7 razy 7

  szczepic dzieci rodzice szczepionkami bo jak epidemia przyjdzie to będziecie zalowac
  ze nie zaszczepiliscie,
  a przyjdzie, jak się nie szczepi to musi przyjść - takie prawo natury,

 • Oceniono 9 razy 5

  Z moich doświadczeń wynika, że wszelkie próby racjonalnego, opartego na argumentach naukowych i medycznych, tłumaczenia antyszczepionkowcom, że nie mają racji, są z gruntu skazane na porażkę. Do tej grupy, fanatyków teorii spiskowych skądinąd ;) żadne przebłyski racjonalność nie dotrą. Tu niestety, konwencjonalna medycyna jest bezradna ;) W antyszczepionkowców można ewentualnie celować co najwyżej homeopatią, magią i czarodziejstwem ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX