Tajemnicze komnaty ukryte w grobie Tutanchamona! To może być archeologiczna sensacja stulecia

Radarowe badanie grobowca Tutanchamona pokazało, że za jego ścianami najpewniej ukryte są dalsze komnaty. Zdaniem badaczy znajdują się w nich metale i materiały organiczne. Czy to grobowiec słynnej królowej Nefertiti?

Wydawało się, że to najbardziej znana i najlepiej przebadana krypta świata. Grobowiec Tutanchamona, odkryty w 1922 roku przez angielskich badaczy, był wówczas jedynym znanym grobem faraona, którego nie splądrowali rabusie. Co prawda, włamali się do niego w kilkanaście lat po pogrzebie, ale nie opróżnili komory, jak to stało się w innych przypadkach. Z tego powodu odkrycie stało się ogromną sensacją zarówno z naukowego, jak i medialnego punktu widzenia - wewnątrz znaleziono bezcenne skarby, a samą kryptę zbadano i zmierzono na wszelkie możliwe sposoby.

Tajemnicze drzwi

I właśnie jeden z tych pomiarów, przeprowadzony niedawno przy pomocy systemu laserowego mapowania powierzchni przyniósł sensacyjne domysły. Okazało się, że tam, gdzie ludzkie oko widzi gładką ścianę, laserowy pomiar pokazał regularne nierówności. Zdaniem badaczy przypominały one nadproża drzwi.

A skoro są drzwi, to powinny dokądś prowadzić. Tylko jak to sprawdzić, nie niszcząc ścian ozdobionych bezcennymi rysunkami? Do dalszego badania wykorzystano zmodyfikowany georadar - urządzenie pozwalające penetrować falami elektromagnetycznymi ziemię czy skały. W listopadzie 2015 roku skanowanie przeprowadził japoński specjalista Hirokatsu Watanabe, który już wtedy mówił, że za ścianą znajduje się prawdopodobnie pusta przestrzeń. Podkreślał jednak, że analiza danych z georadaru jest trudna i wymaga dokładnego opracowania.

Wyniki tej pracy ogłoszono kilka dni temu na konferencji prasowej w Egipcie. Jak podano, z 90-procentową pewnością udało się stwierdzić, że za ścianą leżą dwa pomieszczenia, w których znajdują się prawdopodobnie elementy metalowe i organiczne.

Na schemacie widać układ znanych pomieszczeń w grobie Tutanchamona. Strzałki wskazują ściany, za którymi mogą znajdować się dalsze komnaty. Niebieskie obszary z barwnymi plamami to graficzny zapis danych pochodzących z georadaru użytego do badania. 

Domniemane położenie tajemniczych komór w grobie Tutanchamona. Niebieskie prostokąty do dane pochodzące ze skanowania georadarem.Domniemane położenie tajemniczych komór w grobie Tutanchamona. Niebieskie prostokąty do dane pochodzące ze skanowania georadarem. Fot. Ministry of Antiquities/Facebook

Czy to grób królowej?

Na razie badacze nie chcą oficjalnie mówić o tym, czy mogą być te pomieszczenia ani co zawierają. Jednak z odkryciem wiąże się wielkie nadzieje - za ścianą mogą znajdować się ukryte groby rodziny Tutanchamona, na co mogłyby wskazywać wspomniane elementy organiczne (mumie?) i metalowe (złoto?).

Kto mógłby być tam pochowany? Jeden z głównych badaczy zajmujący się nowym odkryciem, brytyjski archeolog Nicholas Reeves, uważa, że może to być grobowiec Nefertiti - domniemanej żony ojca Tutanchamona, faraona Echnatona. Zdaniem Reevesa była ona macochą Tutanchamona.

Popiersie Nefertiti znajdujące się w berlińskim muzeumPopiersie Nefertiti znajdujące się w berlińskim muzeum Fot. Philip Pikart

Sprawa jest trudna, bo nawet badania genetyczne mumii nie wyjaśniły ostatecznie skomplikowanych zależności rodzinnych faraonów z tego okresu.
Doktor Monika Dolińska, egiptolog i kustosz kolekcji sztuki egipskiej w Muzeum Narodowym w Warszawie wyjaśnia:

To jeden z najbardziej zagadkowych okresów w historii Egiptu. Problemy sprawia zarówno niejednoznaczne nazewnictwo osób w rodzinie królewskiej, jak i fakt, że normą były małżeństwa zawierane między bratem a siostrą. Ojciec Tutanchamona był prawdopodobnie rodzonym lub ciotecznym bratem jego matki. Takie koligacje sprawiają, że badania genetyczne dają często niejednoznaczne wyniki.

Problemem jest też fakt, że ojciec Tutanchamona, Echnaton, przeprowadzili reformę religijną narzucając monoteistyczny kult boga Atona. Jego syn skupił się na odwracaniu tych zmian i powrocie do starych, politeistycznych wierzeń. Ślady istnienia heretyka, Echnatona, starano się zewsząd wymazać, więc pozostało niewiele informacji o nim i jego rodzinie.

Jak podają egipskie władze, obecnie trwają kolejne, dokładniejsze badania komory grobowej. Ich wyniki mają zostać ogłoszone 1 kwietnia. Wtedy będzie można pomyśleć, co robić dalej.

To dekorowany grób królewski, więc decyzja o ewentualnym przebiciu jego ściany byłaby bardzo trudna. Co prawda znajduje się tam część pozbawiona dekoracji, jednak trudno byłoby się przez nią przedostać dalej. Rozwiązaniem mogłyby być wykorzystanie robotów takich, jak te, którymi eksplorowano Piramidę Cheopsa. Jednak kiedy byłam w Dolinie Królów na jesieni, rozważano jeszcze jedno rozwiązanie: przebicie się do ewentualnych pomieszczeń z góry, przez wywiercony w skale tunel. Położenie grobu pozwala na taki zabieg. Trzeba jednak zachować pewien dystans do ogłaszanych odkryć - na razie nie wiemy, co tak naprawdę znajduje się za ścianą. Równie dobrze może to być pomieszczenie magazynowe. Takie sale spotykaliśmy już przy innych grobowcach.

Gdyby okazało się, że za ścianą grobowca kryją się kolejne sale zawierające nienaruszone mumie i towarzyszące im przedmioty, byłaby to największa od czasu odkrycia grobu Tutanchamona sensacja archeologiczna.

Plądrowanie grobów, które trwało od ponad 3000 lat sprawiło, że do dziś zachowało się bardzo niewiele kompletnych grobowców, które dają nam najwięcej informacji. Również stosowane dziś metody, bardzo różne od tych sprzed stu lat, pozwoliłyby na uzyskanie znacznie bogatszych informacji o okresie panowania Tutanchamona i jego rodziny. 

Komentarze (81)
Tajemnicze komnaty ukryte w grobie Tutanchamona! To może być archeologiczna sensacja stulecia
Zaloguj się
 • nepherkare

  Oceniono 44 razy 40

  "Problemem jest też fakt, że Tutanchamon i jego ojciec, Echnaton, przeprowadzili reformę religijną wracając do starych, politeistycznych wierzeń. Wkrótce potem okrzyknięto ich heretykami i przywrócono monoteistyczną wiarę"

  Było dokładnie odwrotnie.

 • les-tko

  Oceniono 17 razy 15

  Straszne błędy w tym artykule - Echnaton nie wprowadził Politeizmu tylko Henoteizm (forma pomiędzy politeizmem a monoteizmem) wywyższając boga Atona. Po jego śmierci przywrócono wielość bóstw Egiptu czyli politeizm, a nie monoteizm jak pisze "autor". Masakra taka niewiedza i niedbalstwo !!!

 • kadfael

  Oceniono 11 razy 9

  Problemem jest też fakt, że Tutanchamon i jego ojciec, Echnaton, przeprowadzili reformę religijną wracając do starych, politeistycznych wierzeń. Wkrótce potem okrzyknięto ich heretykami i przywrócono monoteistyczną wiarę

  Że, co?!

 • borys.petrov

  Oceniono 8 razy 6

  "Problemem jest też fakt, że Tutanchamon i jego ojciec, Echnaton, przeprowadzili reformę religijną wracając do starych, politeistycznych wierzeń. Wkrótce potem okrzyknięto ich heretykami i przywrócono monoteistyczną wiarę, a ślady istnienia Echnatona i jego syna starano się zewsząd wymazać."

  Wymazywał Mojżeszem i Krzysztof Jezus. Szkoda, że już nie wymażą kompromitacji autora tekstu Piotra Stanisławskiego. Zapamiętać tego pana - zmiany w historii są teraz w modzie

 • lukki69

  Oceniono 19 razy 5

  ..jak wytresować grupę forumowiczów żeby pod każdym tematem nawiązywała do PiSu..?...Też bym tak chciał..założyłbym portal dyskusyjny..przy obecnej sytuacji politycznej to żyła złota a banda idiotów to dochodowy interes..:)

 • K Pe

  Oceniono 6 razy 4

  Ten artykuł to jest dopiero herezja. Politeistycznych? Samo znaczenie imienia Echnatona sugeruje kompletnie co innego!!!

 • zuuuraw

  Oceniono 5 razy 3

  Poszukiwacze złotego pociągu przenieśli się do Egiptu, Teraz będzie to złoty sarkofag. A media maja o czym pisać.

 • Rudolf Holletzek

  Oceniono 5 razy 3

  Cooooooo ???!!!
  Echnaton wprowadzil politeizm ???!!!
  K...wa , czy wyscie juz do reszty powariowali na tej Czerskiej ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX