"Skrzydlaty wąż" złożył jaja w podziemnej jaskini. Czy młode przeżyją?

Pierwszy raz mamy szanse zobaczyć, jak rozmnażają się na wolności przedziwne odmieńce jaskiniowe.

Uznawano je za dzieci smoków, nazywano też „ludzkimi rybami”. Mogą żyć nawet sto lat. Ich oczy są zarośnięte skórą, ale zwierzęta potrafią za to wyczuwać pole magnetyczne. Żyją tylko w jednym miejscu na Ziemi - jaskiniach Gór Dynarskich. To odmieńce jaskiniowe.

Te wyjątkowe płazy składają jaja tyle jeden lub dwa razy na dekadę. Zdarzyło się to kilka tygodni temu i naukowcom udało się zobaczyć moment, w którym samica złożyła 57 jaj, z których po upływie około trzech miesięcy mogą się wylęgnąć młode. Jednak na wolno rozwijające się jaja czyha mnóstwo niebezpieczeństw - mogą je pożreć dorosłe odmieńce lub inne zwierzęta żyjące w jaskini. Dlatego samica została umieszczona w akwarium, które znajduje się wewnątrz jaskini i dokładnie odtwarza warunki panujące w naturalnym zbiorniku.

Słoweńscy naukowcy zajmujący się Jaskinią Postojnską, gdzie żyją odmieńce, podkreślają, że jeszcze nigdy nie udało się zaobserwować, jak te płazy rozmnażają się na wolności. Dlatego teraz zainstalowano w jaskini działające w podczerwieni kamery, które mają zarejestrować rozwój jaj.

Odmieńce jaskiniowe mają długie (do 40 cm), wężowate ciało ze słabo wykształconymi nogami oraz efektownymi, czerwonymi skrzelami zewnętrznymi. To właśnie im zawdzięczają miano „skrzydlatych węży”. Ze względu na bladą, zawierającą bardzo niewiele barwników skórę, odmieńce nazywane są po słoweńsku elovešką ribicą. Z kolei skojarzenie ze smokami pojawiło się, gdy gwałtowne deszcze prowadziły do wymywania zwierząt z jaskiń na powierzchnię, a ludzie uznawali je za potomstwo smoka mieszkającego pod ziemią.

Losy cennych smoczych jaj można śledzić na stronie Jaskini Postojnskiej.