Zaczynanie pracy przed 10:00 jest niezdrowe i niebezpieczne

Wstawanie rano i rozpoczynanie pracy przed 10:00 jest dla większości z nas nie tylko nienaturalne, ale też niezdrowe.

Według badań, które przedstawił podczas festiwalu naukowego w Bradford Paul Kelley z Uniwersytetu w Oksfordzie, zbyt wczesne wstawanie może powodować wyczerpanie, rozdrażnienie, nadciśnienie, ale też większa podatność na depresję i choroby psychiczne. Swoje wnioski wysnuł na podstawie badań dużej grupy brytyjskich uczniów, którzy tracą przez poranne wstawanie nawet 10 godzin snu tygodniowo.

Zdaniem Kelleya system nauki i pracy nie jest dostosowany do naturalnego cyklu dobowego. Zajęcia dla dzieci do 10. roku życia powinny się zaczynać najwcześniej o 8:30. 16-latki powinny rozpoczynać lekcje o 10, a 18-latki i starsi – o 11. Za to u ludzi po 55. roku życia powraca zdolność do wczesnego wstawania i znowu mogą aktywnie działać od 8:30. Te różnice odzwierciedlają zmiany cyklu dobowego, jakim podlegamy wraz z wiekiem.

Efektem tych badań jest rozpoczęty w brytyjskich szkołach projekt badawczy Teensleep, który ma sprawdzić, czy zmiana godzin nauki poprawiłaby jej efekty. Kelley twierdzi, że w przypadku egzaminu GCSE zdawanego w 16. roku życia wyniki byłyby lepsze nawet o 10 procent.