W naszych ciałach odkryto nowy mięsień

Okazało się właśnie, że masz w sobie dwa napinacze mięśnia obszernego pośredniego - po jednym w każdej nodze. Jak to możliwe, że w ludzkim ciele można znaleźć jeszcze coś nowego?

Anatomia człowieka nie należy do nauk, w których często ogłasza się nowe odkrycia - nowoczesna chirurgia i radiologia sprawiły, że zaglądamy wszędzie. Okazuje się jednak, że grupa badaczy ze Szwajcarii znalazła coś nowego w ludzkiej nodze.

To „coś” jest niewielkim mięśniem należącym do grupy mięśnia czworogłowego uda - to ten, w który uderzymy, jeśli klepniemy się dłońmi nad kolanami. Odnaleziony właśnie napinacz mięśnia obszernego pośredniego znajduje się pomiędzy innymi mięśniami uda, w górnej zewnętrznej jego części. Na ilustracji (na górze tekstu) pochodzącej z niepublikowanej jeszcze pracy oznaczony jest na czerwono. Po lewej widzimy układ mięśni, który znaliśmy do tej pory, po prawej wyróżniony właśnie nowy mięsień.

Jak to możliwe, że dotąd go nie znaleźliśmy? Wyjaśnień jest kilka. Po pierwsze nikt go specjalnie nie szukał, a w tej części naszego ciała mięśnie bardzo ściśle do siebie przylegają, więc taka struktura mogła umknąć uwadze. Po drugie udo nie jest miejscem, które się często operuje, więc nie musimy znać każdego jego detalu. Po trzecie wreszcie kształt tego mięśnia różni się u różnych osób. Ba, znaczne różnice są nawet między prawą a lewą nogą. Napinacz mięśnia obszernego pośredniego mógł więc być uznawany za anomalię i dlatego nie trafiał do atlasów anatomii.

Rolą nowoodkrytego mięśnia jest prawdopodobnie utrzymanie rzepki we właściwej pozycji i zapewnienie jej ruchu góra-dół.

źródło