30 lat badań wyjaśniło, dlaczego WARTO pić kawę. 3-5 kaw dziennie przedłuża życie...

Piotr Stanisławski
Te badania zaczęły się ponad 30 lat temu i objęły ponad 200 tysięcy osób. Wyniki do doskonała wiadomość dla miłośników kawy.

Obniża ryzyko chorób układu krążenia. Zmniejsza szanse zachorowania na cukrzycę typu 2. Działa przeciwzapalnie. Chroni przed niektórymi chorobami neurologicznymi takimi, jak Parkinson. W efekcie - ogólnie wydłuża czas życia. Te korzyści niesie kawa pita w umiarkowanych ilościach - od trzech do pięciu filiżanek dziennie.

To wnioski z badania prowadzonego na Harvard T.H. Chan School of Public Health. Objęło ono trzy ogromne grupy ludzi, którzy przez 30 lat, co cztery lata wypełniali szczegółowe kwestionariusze dotyczące zdrowia i codziennych zwyczajów. Dzięki temu w badaniu można było uwzględnić również wpływ czynników takich, jak palenie tytoniu, aktywność fizyczna, indeks masy ciała czy picie alkoholu.

Co ciekawe taki sam wynik dawało zarówno picie kawy zwykłej, jak i bezkofeinowej. Jak mówi jeden z autorów badania, dr Frank Hu, kawa jest bardzo złożonym napojem zawierającym setki aktywnych biologicznie składników. Niezwykle trudno byłoby rozdzielić ich działanie. Frank Hu podkreślił też, że u osób palących korzystne działanie kawy jest niwelowane przez papierosy.

Naukowcy podkreślają, że dane dotyczące zalet kawy są tylko ubocznym wynikiem szerszego badania, które nie było skupione akurat na tym aspekcie. Dlatego potrzebne są dalsze, bardziej szczegółowe badania wyjaśniające związki kawy z długością życia.

Pytania? Uwagi? Napisz do autora

 

Komentarze (58)
Czy warto pić kawę? Zobacz teraz!
Zaloguj się
 • jackanapes

  Oceniono 44 razy 42

  Kawa pobudza.
  Po jej wypiciu nadal można się opier*alać, ale z dużo większym zaangażowaniem.

 • twojastaranakolanach

  Oceniono 12 razy 10

  W Ameryce Południowej żują liście Koki, dla pobudzenia i dla zdrowia. Szczególnie dla zdrowia. Żują i dzieci i starzy. A u nas "przestępcy".

 • Expert 325

  Oceniono 10 razy 6

  kawa pobudza pobudzonego i usypia osłabłego, dobrze użyć późnym wieczorem jako środka nasennego

 • ful7

  Oceniono 7 razy 5

  Ale do tego trzeba być jeszcze zdrowym.

 • kukunapniu

  Oceniono 9 razy 3

  kawa pita w umiarkowanych ilościach - od trzech do pięciu filiżanek dziennie .

  5 filiżanek dziennie to umiarkowane ilości?

  To może 5 setek dziennie czystej wyborowej
  albo 5 piw dziennie to też umiarkowane ilości?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX