30 lat badań wyjaśniło, dlaczego WARTO pić kawę. 3-5 kaw dziennie przedłuża życie...

Piotr Stanisławski
Te badania zaczęły się ponad 30 lat temu i objęły ponad 200 tysięcy osób. Wyniki do doskonała wiadomość dla miłośników kawy.

Obniża ryzyko chorób układu krążenia. Zmniejsza szanse zachorowania na cukrzycę typu 2. Działa przeciwzapalnie. Chroni przed niektórymi chorobami neurologicznymi takimi, jak Parkinson. W efekcie - ogólnie wydłuża czas życia. Te korzyści niesie kawa pita w umiarkowanych ilościach - od trzech do pięciu filiżanek dziennie.

To wnioski z badania prowadzonego na Harvard T.H. Chan School of Public Health. Objęło ono trzy ogromne grupy ludzi, którzy przez 30 lat, co cztery lata wypełniali szczegółowe kwestionariusze dotyczące zdrowia i codziennych zwyczajów. Dzięki temu w badaniu można było uwzględnić również wpływ czynników takich, jak palenie tytoniu, aktywność fizyczna, indeks masy ciała czy picie alkoholu.

Co ciekawe taki sam wynik dawało zarówno picie kawy zwykłej, jak i bezkofeinowej. Jak mówi jeden z autorów badania, dr Frank Hu, kawa jest bardzo złożonym napojem zawierającym setki aktywnych biologicznie składników. Niezwykle trudno byłoby rozdzielić ich działanie. Frank Hu podkreślił też, że u osób palących korzystne działanie kawy jest niwelowane przez papierosy.

Naukowcy podkreślają, że dane dotyczące zalet kawy są tylko ubocznym wynikiem szerszego badania, które nie było skupione akurat na tym aspekcie. Dlatego potrzebne są dalsze, bardziej szczegółowe badania wyjaśniające związki kawy z długością życia.

Pytania? Uwagi? Napisz do autora