Historyczna decyzja - dopuszczono do genetycznej modyfikacji zarodków

Zespół z Instytutu Francisa Cricka jako pierwszy dostał zgodę na wprowadzanie genetycznych zmian do zarodków powstałych po zapłodnieniu in vitro.

Brytyjska instytucja nadzorująca kwestie sztucznego zapłodnienia, in vitro i badań nad embrionami, Human Fertilisation and Embryology Authority, po raz pierwszy wydała zgodę na wprowadzenie genetycznych zmian do zdrowych ludzkich zarodków.

Celem badania jest poznanie mechanizmów działających w pierwszych siedmiu dniach rozwoju zarodka - do fazy około 200 komórek. Ma ono polegać na wyłączaniu poszczególnych genów, by poznać ich rolę w pierwszych etapach wzrostu zarodka. W efekcie badacze chcą dowiedzieć się, dlaczego około 50 procent zapłodnionych komórek jajowych przestaje się rozwijać, a wyniki pomogą nie tylko usprawnić procedury zapłodnienia in vitro, ale też poznać przyczyny wielu rodzajów bezpłodności. Identyfikacja genów, które mogą być przyczyną zatrzymania rozwoju zarodka, może sprawić, że w procedurach in vitro uda się ograniczyć liczbę zarodków potrzebnych do przeprowadzenia skutecznego zapłodnienia. Niezależnie od wyników badań rozwój zarodków zostanie przerwany po siedmiu dniach, a komórki będą zniszczone.

Poniżej zdjęcie ludzkiego zarodka, w którym widoczne jest działanie genów, które mają zostać poddane badaniom:

Ludzki zarodek z widoczną ekspresją badanych genówLudzki zarodek z widoczną ekspresją badanych genów Fot. The Francis Crick Institute

Po raz pierwszy legalnie

Program, który ma się rozpocząć w marcu, jest pierwszym na świecie legalnie prowadzonym badaniem, w którym do ludzkich zarodków będą wprowadzane genetyczne zmiany. W zeszłym roku podobne doświadczenia próbował prowadzić zespół chińskich naukowców, ale brak informacji o tym, czy były one zatwierdzone przez odpowiednie instytucje. Co więcej chińskie badania okazały się porażką.

Badania mają być prowadzone przy użyciu metody, która uważana jest za wielką nadzieję inżynierii genetycznej. Procedura zwana CRISPR–Cas9 wykorzystuje stosowany przez bakterie mechanizm obrony przed wirusami. Bakteria tworzy w swoim genomie bazę danych zawierającą próbki genów wirusa i wykorzystuje je, by w razie ataku bardzo precyzyjnie rozpoznać niebezpieczny fragment genomu i unieszkodliwić go tnąc.

Inżynieria genetyczna nauczyła się wykorzystywać ten mechanizm podsuwając tnącemu DNA białku Cas9 te fragmenty łańcucha, które mają zostać wycięte. Cały proces działa niezwykle dokładnie i pozwala usunąć z wielu procedur genetycznych element przypadkowości. Nowe badania ma wykorzystać CRISPR-Cas9 do wyłączenie tych genów, których działanie chcą poznać naukowcy.

Zgoda na prowadzenie badań wywołała protesty osób i organizacji obawiających się, że otwiera to drogę do wprowadzania zmian genetycznych u ludzi i modyfikowania naszego gatunku.

Komentarz

Trzeba pamiętać, że zabronione jest modyfikowanie zarodków, które mogłyby dalej rozwijać się i prowadzić do urodzenia się zmienionego genetycznie dziecka. Jednocześnie prawne zakazy nie mogą wyeliminować technicznych możliwości prowadzenia takich eksperymentów. Być może lepiej więc jest poddawać podobne badania ścisłej kontroli, niż wprowadzić całkowity ich zakaz. W wielu krajach nie będzie on respektowany, a takie „dzikie” doświadczenia mogą być znacznie niebezpieczniejsze, niż te odbywające się za zgodą odpowiednich organów. Jednocześnie celowe i kontrolowane wprowadzanie zmian genetycznych w zarodkach mogłoby w przyszłości prowadzić do wyeliminowania ogromnej liczby chorób takich jak hemofilia, pląsawica Huntingtona, mukowiscydoza, dystrofia mięśniowa czy zespół Crouzona.

Komentarze (157)
Historyczna decyzja - dopuszczono do genetycznej modyfikacji zarodków
Zaloguj się
 • yeah_bunny

  Oceniono 36 razy 18

  Nie "zarodki" tylko Kasia, Jas i Małgosia, którzy mają już plany na przyszłość i przede wszystkim prawa wyborcze! :-)
  z pozdrowieniami dla Terlikowskich

 • majka1525

  Oceniono 14 razy 10

  przeszczepy narzadow tez kiedys wydawaly sie szarlatanstwem, a dzis sa normalna procedura ratujaca zycie...nieznane zawsze wydaje sie grozne...

 • aki3

  Oceniono 14 razy 10

  No, żesz, kler jeszcze nie wrzeszczy?

 • kocurxtr

  Oceniono 16 razy 10

  ależ będzie wycie świętojebliwych
  a Gowin z Terlikowskim chyba popełnią seppuku na znak protestu ...

 • enk1

  Oceniono 16 razy 10

  No nareszcie. Do wszystkich zaślepionych czarnymi sutannami jełopów, czy słyszeliście o wirusie zika? Bez takich badań może się okazać, że ten wirus (albo następny) doprowadzi do całkowitej degeneracji noworodzących się dzieci. Czy to według was jest ok?

 • Black Swan

  Oceniono 46 razy 10

  "Gattaca – szok przyszłości"

  nie jestem pewien czy chciałbym żyć w takim świecie... Poza tym; genetyczn emodyfikowanie ludzi jest anty rozwojowe bo ogranicza postęp... Człowiek, żeby się rozwijać, dąży do coraz większego skomplikowania i zróżnicowania, bo tylko w ten sposób przeciwstawia się entropii, czyli rozkładowi, dążeniu do jednolitości... Jeśli pójdziemy tą drogą modyfikacji naszego DNA to kto z was zaryzykuje poczęcie naturalne wiedząc, ze w ten sposób graniczy szanse na sukces swojemu potomkowi? Genetyczne modyfikacje naszego DNA powinny być zabronione bo ja nie znam człowieka, który nie chciałby mieć córki o ciele Barbie z mózgiem Einsteina więc jeśli się na to zgodzimy to tym samym skarzemy ludzkość na zagładę bo tym samym, zatrzymamy ewolucję...

 • rattenkrieger

  Oceniono 13 razy 9

  Jak widać w Kaczystanie takie wiadomości wywołują gorszą histerię niż rozpowszechnianie przez Mikołaja Kopernika plotki, jakoby Ziemia nie znajdowała się w centrum Wszechświata.

 • wrb.gazeta

  Oceniono 49 razy 9

  Czyli cały szum wokół zapłodnień in-vitro to było "zmiękczanie" tematu, zmniejszanie progu tolerancji na bawienie się człowiekiem i eksperymentowanie nie na nim. Wszysto oczywiście w dobrej wierze deklarowanej jako powód całych tych "badań" z których nie wiadomo kto czerpie korzysći i do czego zmierza.
  A jak już in-vitro zostało zaakceptowane i nie jest juz szokiem, to zaczną się modyfikacje genetyczne człowieka, i właśnie się zaczeły, i do tego to zmierza.
  Do czego to zatem zmierza? To raczej wizje z horrorów sc-fi, fabryki ludzi jak w matrixie, modyfikowani genetycznie mutanci, tworzenie odmian "panów" itd...
  Gazeta jak zwykle przodownikiem zmian.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX