Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Niektóre etymologie są dość oczywiste. Mamy więc barwy, których nazwy pochodzą od metali i minerałów (np. brązowy, koralowy), zwierząt (gołębi, kanarkowy) i roślin (fioletowy - od fiołków, pomarańczowy - od owocu, z francuskiego "pomme d'orange", różowy). Do tej ostatniej grupy należy słowo "granatowy", które pierwotnie oznaczało barwę ciemnoczerwoną, czyli taką, jaką ma miąższ owocu granatu.
Dlaczego dziś "granatowy" to synonim ciemnoniebieskiego? "Niektórzy z badaczy przyjmują, że doszło tu do zmiany znaczenia, polegającej na przejściu od nazywania barwy krwistej czerwieni przez fioletową, ciemnofioletową aż do współczesnej barwy ciemnoniebieskiej" - podaje Poradnia Językowa Uniwersytetu Śląskiego .
Wiele nazw kolorów pochodzi od substancji, za pomocą których barwiono tkaniny. Przykłady to "czarny" (od czyrńca - czerniącej rosliny) i "czerwony" (od czerwi - larw, z których uzyskiwano czerwony pigment).
Ciekawą etymologię mają żółty i zielony. Zieleń to rzecz jasna kolor ziół. Ale zioła wzięły swoją nazwę od praindoeuropejskiego "*ghel-", którym określało się wszystkie odcienie żółci i zieleni. Z tego samego rdzenia wywodzi się żółty. Praindoeuropejskie źródło ma też "biały". Pochodzi od słowa "bhala", które oznacza światło, blask.
"Niebieski" z kolei pierwotnie oznaczał nie tylko "taki, który ma kolor nieba" ale też "znajdujący się w niebie lub na niebie". Stąd wyrażenia takie jak "ciało niebieskie", "Królestwo Niebieskie".
Kolory Fot. gazeta.pl
Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!