Nieziemski obraz Van Gogha? Prawie. Zobaczcie fantastyczne zdjęcie Obłoków Magellana

To nie jest ?Gwieździsta noc? Vincenta van Gogha. Mimo że wygląda podobnie, zdjęcie to, wykonane przez satelitę Planck, przedstawia dwa Obłoki Magellana, oddalone od Ziemi o ponad 150 tysięcy lat świetlnych.

Polub i bądź na bieżąco!Satelita, którego misja zakończyła się w październiku 2013 roku, przez 4 lata wykonywał mikrofalowe zdjęcia kosmosu, zbierając dane o najstarszym świetle w historii Wszechświata. Efektem tego jest fotografia opublikowana przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), która pokazuje dwa Obłoki Magellana.

Zobacz wideo

Tysiące lat świetlnych od nas

Obłoki Magellana są dwoma karłowatymi galaktykami, które krążą wokół Drogi Mlecznej. Wielki Obłok Magellana znajduje się około 160 tysięcy lat świetlnych od nas (1 rok świetlny to około 9,5 biliona kilometrów) i na zdjęciu znajduje się w okolicach centrum obrazu. Mniejszy z obłoków oddalony jest od Ziemi o 200 tysięcy lat świetlnych i na zdjęciu widzimy go w lewym dolnym rogu.

Kosmiczny pył i najstarsze światło

Oprócz tego podczas poszukiwania kosmicznego promieniowania tła (tzw. promieniowanie reliktowe - prawie jednorodnie wypełnia Wszechświat i jest najstarszym światłem w nim) satelita Planck wykrył pył między gwiazdami krążącymi w galaktyce. Na fotografii są to żółte, pomarańczowe i czerwone "chmury" w górnej jego części. To właśnie tam, w południowej części gwiazdozbioru Kameleona, dochodzi do ogromnych procesów gwiazdotwórczych. Obłok MagellanaObłok Magellana ESA

Znane od starożytności

Obłoki Magellana nie są widoczne z wysokich północnych szerokości geograficznych i w europejskiej astronomii pojawiły się dopiero w XVI wieku za sprawą Ferdynanda Magellana i jego podróży dookoła świata. Potwierdził on wówczas kulistość naszej planety, a także, będąc na południowej półkuli, zaobserwował dwie z najbliższych naszej galaktyk, czyli obłoki nazwane jego imieniem.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: