Nowy gatunek raka został nazwany na cześć Edwarda Snowdena

Nowo odkrytego raka naukowcy nazwali Cherax snowden, na cześć Edwarda Snowdena, który - zdaniem badaczy - jest bojownikiem o wolność i sprawiedliwość.

Nowy gatunek został odkryty w Indonezji. Raki były już znane hodowcom i handlarzom od lat, ale były mylone z innymi skorupiakami. Nie zdawano sobie sprawy, że stanowią odrębny gatunek.

Odkrycia dokonał zespół niemieckich naukowców pod przewodnictwem Christiana Lukhaupa z Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie.

- Mamy tak wiele gatunków nazwanych po ludziach, którzy nie zrobili zbyt wiele dla ludzkości. Chciałem okazać poparcie dla Edwarda Snowdena. Uważam, że to, co zrobił, jest wyjątkowe - powiedział Christian Lukhaup w wywiadzie dla Washington Post .

Edward Snowden był pracownikiem CIA, który upublicznił tajne informacje o inwigilacji prowadzonej przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego.

Odrębność gatunkową raka udało się naukowcom wystosować na podstawie badań genetycznych. Choć raki z gatunku Cherax snowden wyróżniają się też morfologią - kształtem odwłoka i ubarwieniem.

Raki zamieszkują centralną część półwyspu Ptasia Głowa w północno-zachodniej części Nowej Gwinei.

Populacja raków snowden w ostatnich latach maleje. Skorupiaki łowione są przez hodowców i akwarystów, jak i przez okolicznych mieszkańców jako pożywienie. Zdaniem naukowców, jeśli ta sytuacja się nie zmieni, potrzebne będzie wypracowanie specjalnych planów ochronnych w celu uratowania gatunku, m.in. programu rozmnażania raków w niewoli.

Samce nowo odkrytego raka mierzą do 10 cm. Samice są od nich mniejsze o kilka centymetrów. Ubarwienie mają głównie w odcieniach zielonego, z charakterystycznymi pomarańczowymi zakończeniami szczypiec.

To nie pierwszy nowy gatunek raka odkryty przez Lukhaupa w Indonezji. Kilka miesięcy temu naukowiec opisał nowy gatunek raka Cherax pulcher , którego charakteryzuje bajeczny, barwny wygląd.

Cherax pulcher (Fot. Christian Lukhaup)