To był niesamowity tydzień w historii nauki. A to nowe zdjęcie Plutona jest jego przepięknym zwieńczeniem

Na nowym zdjęciu udostępnionym przez NASA widzimy atmosferę Plutona oświetlaną od tyłu przez Słońce. Dzięki temu obrazowi, zrobionemu przez sondę New Horizons, dowiedzieliśmy się właśnie, że warstwy mgieł, otaczające niegdysiejszą planetę (wciąż nam przykro, Plutonie :-(), są kilkukrotnie większe, niż zakładali wcześniej naukowcy.

Dzięki temu przepięknemu zdjęciu dowiedzieliśmy się właśnie, że warstwy mgieł na Plutonie (dwie odrębne) są wysokie w sumie na 130 km. Jedna ma 80 km, druga - 50 kilometrów.

- To zdjęcie przypomina nam, że poszukiwania przynoszą nam więcej niż niesamowite odkrycia - przynoszą nam niesamowite piękno - skomentował Alan Stern z misji sondy New Horizons.

PlutonPluton NASA

Ale powiedzieć tylko o rozmiarach warstw mgieł, to nie powiedzieć nic. Naukowcy z NASA podkreślają, że są one kluczowym elementem w tworzeniu się związków węglowodorowych, które z kolei powodują, że powierzchnia Plutona ma czerwonawy odcień.

Mgły powstają, gdy ultrafioletowe światło słoneczne przebija się przez metan (prosty węglowodór w atmosferze Plutona). Rozbicie metanu z kolei powoduje nagromadzenie bardziej złożonych gazów wodorowych. Gdy one opadają w niższe, chłodniejsze części atmosfery, tworzą cząsteczki lodowe. I w ten sposób pojawia się mgła.

Więcej o: