Bezcenna reakcja szefa misji na zdjęcia Plutona

Alan Stern, szef misji New Horizons, jako jeden z pierwszych zobaczył najnowsze zdjęcia Plutona zrobione przez sondę. A jego mina na ich widok mówi wszystko - są fenomenalne! Reakcja Sterna w błyskawicznym tempie podbiła internet.

Polub i bądź na bieżąco!

Sonda NewHorizons jako pierwsza w historii ludzkości przeleciała blisko planety karłowatej - Plutona, do niedawna uznawanej za 9. planetę Układu Słonecznego. Na specjalnej konferencji naukowcy z NASA pokazali najnowsze zdjęcia tego odległego globu. Jest też film, na którym widać jedną z największych niespodzianek - młody łańcuch górski:

Młody, czyli uformowany nie wcześniej niż 100 mln lat temu. W porównaniu z wiekiem Układu Słonecznego - 4,56 mld lat - to zaledwie młodziki - mówi Jeff Moore z ekipy prowadzącej sondę New Horizons. Góry sięgają 3,5 tys. metrów wysokości. Według NASA może to oznaczać, że ten region planety jest wciąż aktywny geologicznie. - To jedna z najmłodszych powierzchni, jakie widzieliśmy w Układzie Słonecznym - dodaje Moore. Naukowcy spodziewali się raczej zobaczyć glob podziurawiony kraterami.

Najnowsze zdjęcia Plutona. Czytaj więcej >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: