Triumf NASA! Nowe zdjęcia sondy New Horizons: młode góry na Plutonie, "Mordor" na Charonie i tajemniczy księżyc Hydra

Wielka niespodzianka! Na nowych zdjęciach Plutona pokazanych przez NASA widać młode góry. Sonda zrobiła też zdjęcia Charona, pokazujące detale rzeźby terenu tego księżyca Plutona, w tym miejsce zwane potocznie "Mordorem". Fotografie zrobione przez sondę New Horizons, przesłane na Ziemię z odległości miliardów km, są dla naukowców bezcenne.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasPowiedzmy wprost: to są naprawdę niezwykłe zdjęcia. I naprawdę fantastyczne odkrycia. A to początek, bo sonda NewHorizons dopiero się rozkręca - efektów jej przelotu obok Plutona będzie więcej. Ale już materiał dostarczony do tej pory to dla naukowców skarb! Jeden szczegół: zdjęcia w poniższym filmie pokazują obszar o szerokości 250 km. D w u s t u p i ę ć d z i e s i ę c i u . I zostały wysłane do nas, na Ziemię, z odległości kilku miliardów kilometrów!

Trudno się dziwić reakcjom w NASA:

Sonda NewHorizons jako pierwsza w historii ludzkości przeleciała blisko planety karłowatej - Plutona, do niedawna uznawanej za 9. planetę Układu Słonecznego. Na specjalnej konferencji naukowcy z NASA pokazali najnowsze zdjęcia tego odległego globu. Jest też film, na którym widać jedną z największych niespodzianek - młody łańcuch górski:

Góry na Plutonie

Młody, czyli uformowany najdalej ok. 100 mln lat temu. W porównaniu z wiekiem Układu Słonecznego - 4,56 mld lat - to zaledwie młodziki - mówi Jeff Moore z ekipy prowadzącej sondę New Horizons. Góry, zbudowane najprawdopodobniej z mieszaniny lodu i skał, sięgają 3,5 tys. metrów wysokości.

Według NASA może to oznaczać , że ten region planety jest wciąż aktywny geologicznie - a to "może nas zmusić do przemyślenia na nowo, co napędza procesy geologiczne na wielu innych lodowych światach" - mówi Jon Spencer z Southwest Research Institute w Boulder w stanie Colorado. - To jedna z najmłodszych powierzchni, jakie widzieliśmy w Układzie Słonecznym - dodaje Moore.

O co chodzi? Czym się tak ekscytują badacze? Tym mianowicie, że do tej pory w Układzie Słonecznym procesy wulkaniczne i aktywność we wnętrzu lodowo-skalnych globów zaobserwowano wyłącznie na satelitach wielkich planet. Działające np. na księżyc Jowisza, Io, siły pływowe gazowego giganta powodują (w dużym uproszczeniu) jego ogromną aktywność wulkaniczną.

Ale Pluton nie jest niczyim satelitą. Co rozgrzewa jego wnętrze? Mamy tajemnicę do rozwiązania - przyznaje Phil Plaitt, autor znanego bloga Bad Astronomy .

Charon: potężny kanion, niewiele kraterów. I Mordor

NASA pokazała też nowe zdjęcia księżyca Plutona, Charona. Co jest na nich ciekawego? Niezwykle ciekawa rzeźba terenu, m.in. głęboki na ok. 8-9 km kanion (widoczny na zdjęciu po prawej) - i zaskakująco niewielka - jak podkreśla NASA - liczba kraterów na powierzchni księżyca.

Na zdjęciach widać region bieguna północnego Charona, z wyraźnie widocznym ciemniejszym regionem o nieregularnym kształcie. Naukowcy podczas konferencji przyznali, że nieformalnie między sobą nazywają to miejsce "Mordorem" - od nazwy mrocznego kraju rządzonego przez Czarnego Władcę, Saurona, w świecie "Władcy Pierścieni" J.R.R. Tolkiena. NASA przypuszcza, że za ten kolor odpowiedzialna jest cienka warstwa ciemniejszej materii, pokrywająca powierzchnię planety.

Naukowcy oczekują na kolejne zdjęcia w jeszcze wyższej rozdzielczości, które - być może - rzucą więcej światła na ten region księżyca Plutona. - Jest wiele teorii dotyczących ciemnego rejonu Charona. Czekamy na kolejne dane - mówi Cathy Olkin, naukowiec, członkini projektu New Horizons.

Hydra

A oto kolejny (odkryty w 2005 r.) księżyc Plutona - Hydra. Ten obiekt o bardzo nieregularnym kształcie ma rozmiary 43 na 33 kilometry i powierzchnię pokrytą lodem:

Jeden piksel na tym zdjęciu to 3 kilometry. Zdjęcie zostało zrobione z odległości ponad 643 tys. kilometrów i jest pierwszą fotografią tego małego satelity. Naukowcy zapowiadają kolejne, dużo wyraźniejsze, które sonda musi dopiero przesłać na Ziemię. A zajmuje to sporo czasu. Przypomnijmy: "Światło, a więc i fale radiowe, lecą z Plutona na Ziemię ponad 4 godziny i 25 minut. Czyli pełny cykl komunikacji - wysłanie sygnału i odebranie odpowiedzi - zajmuje 8 godzin i 50 minut. Sygnał wysyłany przez New Horizons jest z takiej odległości bardzo, bardzo słaby. (...) Prędkość transmisji z okolic Plutona wynosi około 1-2 kilobitów na sekundę. Zdjęcie mające bok o rozmiarze 1024 pikseli przesyła się ponad 40 minut. Przesłanie tego, co zostanie zebrane podczas przelotu koło Plutona, zajmie kilkadziesiąt dni ciągłej transmisji" - pisze szef serwisu Technologie.Gazeta.pl, Piotr Stanisławski .

"W 1930. r. Pluton był małą kropką światła"

"W 1930. r. Pluton był małą kropką światła na tle nieruchomych gwiazd - taki obraz ujrzał w teleskopie ClydeTombaugh, odkrywca planety" - napisała korespondentka naukowa BBC, Rebecca Morelle. W skrócie obraz Plutona przez ostatnie 90 lat zmieniał się w naszych oczach tak:

A dziś? Kolega Morelle, David Shukman, opisał atmosferę w centrum konferencyjnym NASA: "Raz na jakiś czas zdarza się chwila, gdy widzisz coś, co sprawia, że życie na moment się zatrzymuje. To jest jedna z tych chwil. () Muszę wciąż niemalże udowadniać sobie, że te zdjęcia, które widzę, to nie science fiction, ale coś, co przysłano do nas z krańców Układu Słonecznego. Naokoło mnie jest pełno naukowców i inżynierów, którzy nie mogą przestać się uśmiechać. Dla wielu to musi być najwspanialsza chwila w karierze".

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: