Zaćmienie Słońca - na czym polega to zjawisko?

Zaćmienie Słońca już w najbliższy piątek. Księżyc w ok. 70 proc. przesłoni tarcze Słoneczną. Na czym polega zjawisko zaćmienia Słońca? Oto krótki opis.

Zaćmienie słońca zachodzi w momencie, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem, a Ziemią. W ten sposób przesłania on światło słoneczne.

Jak to się dzieje, że Księżyc jest w stanie zasłonić ogromne Słońce? W momencie gdy Księżyc znajdzie się w jednej linii pomiędzy Słońcem i Ziemią, rzuca cień. Srebrny glob znajduje się na tyle blisko Ziemi, że jest w stanie zasłonić promienie Słońca padające na naszą planetę.

- Częściowe zaćmienie Słońca będzie pierwszym tego typu zjawiskiem widocznym z terenu naszego kraju od stycznia 2011 roku. Kolejna taka okazja dopiero w 2021 roku - podaje Centrum Nauki "Kopernik".

Kiedy Księżyc zasłania całą tarczę Słońca, zachodzi zjawisko całkowitego zaćmienia. Na kilka minut zapada zmrok. Wokół Księżyca widać tzw. koronę słoneczną, czyli atmosferę Słońca. Jest to bardzo rzadkie zjawisko. Całkowite zaćmienia widać jedynie na ściśle określonym obszarze. W przypadku piątkowego zaćmienia, całkowite zasłonięcie tarczy Słońca przez Księżyc widocznie będzie na dalekiej północy Europy. Będą to m.in. Wyspy Owcze.

- Na dalekiej północy dojdzie do tzw. całkowitego zaćmienia Słońca. Zobaczą je jednak jedynie nieliczni mieszkańcy Wysp Owczych i polarnicy ze stacji na Spitsbergenie - czytamy w komunikacie Centrum Nauki "Kopernik".

W przypadku Polski, mamy do czynienia z zaćmieniem częściowym. Tarcza Księżyca przysłoni tylko część tarczy Słońca. Takie zaćmienie obejrzą mieszkańcy Europy, północnej Afryki, Bliskiego Wschodu oraz Azji Środkowej. W zależności od miejsca obserwacji stopień zaćmienia będzie się różnił. Zaćmienie Słońca będzie największe na północy kraju.

Więcej o: