Zaćmienie Słońca zwiastowało nieszczęście. Fascynujące zjawisko pobudzało wyobraźnię ludzi

Zaćmienie Słońca jest dziś dużą atrakcją. Rozwój nauki i technologii pozwolił na racjonalne wytłumaczenie zjawiska. Wyjaśnienie, jak dochodzi do zaćmienia Słońca pozostawało w kwestii domysłów i wyobraźni. Doprowadziło to do powstania wielu przesądów na temat tego, co powoduje zaćmienie Słońca.

Zaćmienie Słońca budziło dawniej w ludziach lęk. Słońce stanowiło ważny element kulturowy wielu cywilizacji. Jego zniknięcie zawsze miało wpływ na zachowanie ludzi. Wierzono, że zaćmienie zapowiada śmierć, wojnę lub nieszczęście.

- Pierwsza relacja o zaćmieniu pochodzi ze starożytnych Chin. Chińczycy uważali, że w tym czasie smok pożera Słońce. Głównym zadaniem nadwornych astronomów było przewidywanie, kiedy kolejny raz smok zagrozi Słońcu. Wtedy wszczynano hałas i rwetes - za pomocą bębnów, kotłów, sztucznych ogni, a Cesarska gwardia strzelała z łuków w niebo. Po takiej demonstracji siły smok zawsze odstępował od swych złowieszczych zamiarów, zaćmienie przechodziło i Słońce na nowo wyłaniało się z ciemności - podaje serwis łowcy-zaćmień.pl

Słońce było ważnym elementem, elementem kulturowym Słowian. Podczas zaćmień praktykowano czynienie rytualnego hałasu. Miało to na celu odstraszenie potworów i złych mocy czyhających na Słońce. Uważano, że podczas zaćmień wyłaniają się złe moce. Wierzono we wzmożoną aktywność czartów i czarownic.

O powodowanie zaćmień posądzano czarownice. Podejrzewano, że przebijają one Słońce szpilką i wyrzucają je do morza.

Północnoamerykańscy Indianie strzelali zapalonymi strzałami w stronę Słońca. Wierzyli, że podczas zaćmienia słońce wygasa i należy rozpalić je od nowa.

Ciężarne kobiety w Turcji unikały noszenia metalowych przedmiotów podczas zaćmienia. W ten sposób chciały uniknąć wypalenia znamion na dziecku.

Zaćmienie Słońca w większości kultur kojarzy się więc z nieszczęściem i działalnością złych mocy.

Więcej o: