Zaćmienie Słońca całkowite, obrączkowe, częściowe i hybrydowe. Są 4 rodzaje zaćmień Słońca

Zaćmienie Słońca nie jest zjawiskiem rzadkim - co roku na świecie występuje od 2 do 5 zaćmień. Całkowite zaćmienie Słońca jednak występuje na danym obszarze średnio raz na 370 lat. Zaćmienie hybrydowe jest praktycznie niespotykane.

Ostatnie częściowe zaćmienie Słońca nastąpiło w 2011 roku. Najbliższe częściowe zaćmienie będzie można zaobserwować dopiero w 2021 r. Natomiast na zaćmienie obrączkowe przyjdzie poczekać do 2075 roku. Całkowite zaćmienie zobaczą nasze prawnuki w 2135 roku.

Księżyc stopniowo oddala się od Ziemi w tempie ok. 4 cm rocznie. Za jakieś 600 mln lat Księżyc będzie za mały, żeby zasłonić całą tarczę Słońca. Całkowite zaćmienia przestaną występować.

Całkowite zaćmienie Słońca

- powierzchnia Słońca, jest zasłonięta, dzięki czemu możemy zobaczyć inne, na co dzień niewidoczne części Słońca. Chromosferę, którą można zwykle zobaczyć tylko przez kilka sekund na początku i na końcu zaćmienia całkowitego. Można zaobserwować przypominające języki ognia protuberancje, rozciągające się na tysiące kilometrów w kosmosie. Wreszcie zaćmione Słońce otacza korona. Aby zobaczyć całkowite zaćmienie Słońca, obserwator musi być w odpowiednim momencie w miejscu, którego współrzędne geograficzne są objęte "pasem" zaćmienia całkowitego - podaje portal łowcy-zaćmień.pl

Obrączkowe zaćmienie Słońca

- Gdy Księżyc przechodzący przed tarczą Słońca jest od niej mniejszy, wtedy podczas maksymalnej fazy zaćmienia pozostaje widoczny jasny pierścień (obrączka). Zaćmienia takie nazywamy obrączkowymi, ponieważ Księżyc nie zakrywa całkowicie oślepiającej fotosfery, chromosfery, korony Słonecznej i protuberancji - czytamy na portalu Łowcy Zaćmień.

Częściowe zaćmienie Słońca

- Podczas zaćmienia częściowego do Ziemi dociera tylko półcień Księżyca, a cień omija Ziemię (zaćmienia częściowe są obserwowane również przy okazji zaćmienia całkowitego, obrączkowego lub obrączkowo-całkowitego). Podobnie jak w przypadku innych zaćmień Słońca, procent przesłoniętej tarczy Słońca zmienia się zależnie od położenia obserwatora, ale niezależnie od tego Słońce będzie zaćmione tylko częściowo - informuje strona łowcy-zaćmień.pl

Hybrydowe zaćmienie Słońca

- Zdarzają się także niezmiernie rzadkie zaćmienia Słońca, które są całkowite, będąc też obrączkowymi. Takie zjawiska nazywamy zaćmieniami obrączkowo-całkowitymi (hybrydowymi). Na krańcach pasa całkowitego zaćmienia Księżyc jest zbyt mały, aby całkowicie zakryć Słońce i dlatego zaćmienie jest w tym rejonie widoczne jako obrączkowe. Jednakże z powodu zakrzywienia powierzchni Ziemi w pobliżu środka pasa całkowitego zaćmienia obserwowana średnica Księżyca wzrasta tak, że zasłania całą tarczę Słońca, powodując jednak tylko bardzo krótkie zaćmienie całkowite, na bardzo małym obszarze występowania. Tutaj bardzo ważna jest lokalizacja obserwatora oraz dokładny czas obserwacji - widzimy na łowcy-zaćmień.pl . Zaćmienie słońca tego typu mają szanse więc oglądać tylko wyjątkowi szczęściarze.

Więcej o: