Zaćmienie Słońca w Polsce występuje co kilka lat

Zaćmienie Słońca w Polsce ostatni raz miało miejsce w 2011 r. Najbliższe zaćmienie zobaczymy już dziś. Z kolei na całkowite zaćmienie Słońca w Polsce będzie trzeba poczekać do 2135 r. Co ile lat zaćmienie Słońca można obserwować z naszego kraju?

W piątek między 9.45 a 12.05 Księżyc znajdzie się w jednej linii pomiędzy Słońcem a Ziemią. Tym sposobem przesłoni on światło docierające na powierzchnię naszej planety. To spektakularne wydarzenie będziemy mogli oglądać w całej Polsce.

- Częściowe zaćmienie Słońca będzie pierwszym tego typu zjawiskiem widocznym z terenu naszego kraju od stycznia 2011 roku. Kolejna taka okazja dopiero w 2021 roku - podaje Centrum Nauki "Kopernik".

W skali światowej zaćmienia Słońca występują od 2 do 5 razy do roku. Jak podaje portal cybermoon.pl, w 2015 roku na Ziemi wystąpią dwa zaćmienia Słońca. Dzisiejsze zaćmienie zobaczą mieszkańcy Europy i północnej Afryki. Całkowite zaćmienie będzie widoczne w okolicach Wysp Owczych. Kolejne zaćmienie widoczne będzie we wrześniu na terenach południowej Afryki oraz wschodniej części Antarktydy.

Zbadano dokładnie, co ile lat występują zaćmienia w Polsce i na świecie. Kolejne zaćmienia w Polsce wystąpią m.in. w 2021, 2022 czy 2025 roku. Daty kolejnych zaćmień znane są na kilkaset lat w przyszłość. Wiemy, że 2 września 2426 roku, na terytorium Polski będzie można podziwiać całkowite zaćmienie Słońca.

Całkowite zaćmienia Słońca występują bardzo rzadko. Najbliższe takie zjawisko będzie widoczne w Polsce dopiero w 2135 roku. Najbliższe obrączkowe zaćmienie widoczne z terytorium Polski nastąpi w 2075 roku.

Więcej o: