W Układzie Słonecznym mogą ukrywać się jeszcze dwie planety. Większe od Ziemi

Wyniki nowych badań sugerują, że w dalekiej części Układu Słonecznego mogą się znajdować dwie większe od Ziemi planety. Być może też jest ich jeszcze więcej. Wskazuje na to zachowanie innych, znajdujących się za Neptunem obiektów.

Odkrycia tego naukowcy pod przewodnictwem hiszpańskiego profesora Carlosa de la Fuente Marcos dokonali podczas obserwacji tzw. obiektów transneptunowych, czyli planetoid znajdujących się dalej od Słońca niż Neptun, a konkretnie tych poruszających się na bardzo dalekich orbitach - podaje serwis The Independent .

Takie obiekty zwykle są rozmieszczone chaotycznie, jednak te obserwowane przez naukowców poruszały się w nieoczekiwany sposób, co może wskazywać na to, że są przyciągane przez większy, niewidoczny obiekt.

Niewidoczne siły zmieniają orbitę planetoid

- Ta nadmierna liczba obiektów poruszających się po orbitach w nieoczekiwany sposób nasunęła nam wniosek, że jakieś niewidoczne siły zmieniają rozkład elementów orbitalnych tych obiektów - mówi de la Fuente Marcos. - Według nas najbardziej prawdopodobnym wytłumaczeniem jest istnienie nieznanych nam jeszcze planet znajdujących się dalej niż Neptun i Pluton - twierdzi.

Badania te opublikowano w piśmie naukowym "Monthly Notices of the Royal Astronomical Society Letters". Jednym z zastrzeżeń, jakie pojawiają się już na tym etapie, jest fakt, że komputerowe symulacje procesu formowania się Układu Słonecznego wykazały, że poza Neptunem nie ma już planet poruszających się po orbicie kołowej - pisze The Independent.

Czeka nas rewolucja w astronomii?

- Dane, które posiadamy, są ograniczone, ale z naszych wyliczeń wynika, że w obszarze naszego Układu Słonecznego znajdują się jeszcze co najmniej dwie planety, a prawdopodobnie jest ich jeszcze więcej - mówi profesor.

W najbliższych miesiącach opublikowane mają zostać kolejne badania, przeprowadzone na większej próbie obiektów.

- Te wyniki mogą wywołać w astronomii prawdziwą rewolucję - stwierdził de la Fuente Marcos.

Z czego składa się Wszechświat? Czy możemy go w pełni zbadać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w książkach >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: