Pechowa żmija postanowiła zjeść wija. Wij postanowił zjeść żmiję od środka

Serbscy naukowcy natrafili na dość nietypowe znalezisko. Znaleźli ciało młodego węża spenetrowane od środka przez swoją ofiarę, którą wcześniej wąż zjadł.

Pechowym wężem była żmija nosoroga, a waleczną ofiarą wij - skolopendra paskowana. Badacze znaleźli je na wyspie Gołem Grad na jeziorze Prespa w Macedonii. Znalezisko zostało opisane w magazynie Ecologica Montenegrina .

Żmije nosorogie są bardzo niebezpieczne - ich ukąszenie jest często śmiertelne, choć zwykle atakują tylko, gdy zostaną sprowokowane. Dorosłe osobniki polują na jaszczurki, inne mniejsze węże i króliki, podczas gdy młode zadowalają się jaszczurkami i wijami.

Skolopendry są wszystkożercami, ale preferują mięso. Polują na zwierzęta mniejsze od nich, czyli głównie insekty, ale też małe jaszczurki.

Porównanie długości żmiji i wijaPorównanie długości żmiji i wija Fot. Ljiljana Tomović et al./Ecologica Montenegrina

Znaleziona młoda żmija miała długość 20 cm. Niedoceniona przez nią skolopendra, którą połknęła, była o 5 cm krótsza. Co ciekawe, okazało się, że skolopendra wypełniała całe wnętrze żmii. Gadowi brakowało wszystkich organów.

Jak mówią badacze, niezwykle trudno jest zabić dorosłą skolopendrę. Żmija najprawdopodobniej połknęła ją w całości, po czym ta wyżarła jej wnętrzności. Wij próbował wydostać się na zewnątrz, przebijając skórę węża. Jednak mimo walki nie udało mu się wydostać.