Nowa panorama Marsa. 1,3 miliarda pikseli

Łazik Curiosity wciąż grzebie w marsjańskiej ziemi i przesyła naukowe analizy. NASA tymczasem opublikowała niezwykłą interaktywną panoramę Marsa o rozdzielczości 1,3 miliarda pikseli, która wprost przenosi nas na Czerwoną Planetę. Z wyjątkową dokładnością możemy zbadać szczegóły jej powierzchni.

Zdjęcia z Marsa mogą się już niektórym przejadać. W końcu na wszystkich widać to samo - pustynię. Piasek, kamienie. Nie możemy jednak tak łatwo przyzwyczajać się do tych, bądź co bądź, egzotycznych widoków. Nigdy wcześniej ludzie nie mogli z tak wielką łatwością i z tak ogromną dokładnością oglądać powierzchnię innej planety. Jeszcze nie tak dawno nasi przodkowie widzieli co najwyżej kropkę w okularze lunety. Dziś możemy obejrzeć z bliska każdy najmniejszy marsjański kamyczek.

Curiosity urzęduje obecnie w Rocknest - na terenie piaszczystego obszaru znajdującego w kraterze Gale. Z tego właśnie miejsca pochodzą zdjęcia, które złożyły się na gigantyczną interaktywną panoramę . Składa się na nią blisko 900 zdjęć wykonanych przez łazik w okresie od 5 października do 16 listopada zeszłego roku.

Panorama pozwala nam niemalże zwiedzić piaszczysty krater. Możemy z bliska przyjrzeć się niesamowitym efektom erozji - choćby takich jak kawałek skały do złudzenia przypominający ptaka - czy też zobaczyć bezpośrednie efekty pracy łazika, na przykład jego laserowy podpis "L".

Na stronie NASA proponuje nam najciekawsze miejsca do zwiedzenia. Jednak chyba najfajniejszą sprawą w tej całej panoramie jest to, że samemu można sobie marsjańską pustynię zwiedzić i samemu wybrać sobie kamień, który nas może zainteresować.

Laserowy podpis Curiosity (fot. NASA/JPL-Caltech/MSSS)