Polon i rad to francuskie odkrycie? Burza na popularnym profilu facebookowym

Według facebookowego profilu "I fucking love science" odkrycie radu i polonu zawdzięczamy tylko Francji. To nie spodobało się polskim użytkownikom Facebooka. "Jest powód, że Polon nazywa się Polonem, a nie Francjum" - dowodzi użytkowniczka Marta.

Bardzo popularny facebookowy profil " I fucking love science " zamieścił specjalny układ okresowy pierwiastków. Przy każdym z pierwiastków zaznaczono kraj, któremu zawdzięczamy jego odkrycie. Profil jest bardzo popularny - obserwuje go prawie 5 milionów osób, więc pod tym układem od razu pojawiły się setki komentarzy. Bardzo dużo z nich zamieścili Polacy.

Wielu z nich nie podobało się, że polon i rad odkryte przez Marię Skłodowską-Curie i jej męża zostały przyporządkowane Francji, a nie Polsce i Francji. Maria Skłodowska-Curie otrzymała nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za wydzielenie czystego radu, natomiast polon swoją nazwę otrzymał na cześć znajdującej się wtedy pod zaborami Polski.

"Polon i rad są w połowie polskie i w połowie francuskie" - pisze Sabina. "Gdzie jest Polska? Nie pamiętacie o Marii Skłodowskiej-Curie?" - pyta Błażej. "Rad i polon zostały odkryte przez Marię Skłodowską-Curie, która była Polką, nie Francuzką. OK, odkryła je z mężem, który był Francuzem, ale nadal powinny znajdować się tam dwie flagi. Jest powód, że polon nazywa się polonem, a nie Francjum" - dowodzi Marta.

Na zarzuty Polaków odpowiadali inni użytkownicy. "Jasno jest napisane, że to kraj odkrycia pierwiastka, a nie pochodzenia jego odkrywcy. Jeśli wam to przeszkadza, zróbcie własną grafikę, która pokaże kraj pochodzenia odkrywcy pierwiastków" - odpowiada Leno z USA. Podobnie pisze administrator profilu: "Jest tutaj bardzo dużo ludzi, którzy muszą nauczyć się czytać. Podpis mówi: kraj, gdzie odkryto pierwiastek, nie narodowość odkrywcy".

Polacy nie są jedynymi, których oburzył układ okresowy. Hindusi dowodzą, że w ich kraju wiele pierwiastków odkrytych przez Europejczyków było od dawna znanych. Meksykanie natomiast twierdzą, że wanad powinien być przypisany im, a nie Szwedom. Komentarze szwedzkich użytkowników pokazują z kolei, że są oni dumni z silnej reprezentacji swojego kraju w układzie. Szwecja pod względem liczby flag zajmuje trzecie miejsce. Pierwsze ma Wlk. Brytania, drugie - Stany Zjednoczone.

Więcej o: